SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Ulicami Warszawy przeszedł protest osób niepełnosprawnych

fot. PAP/Jakub Kamiński

Kilkaset osób przeszło ulicami Warszawy w proteście osób niepełnosprawnych i ich opiekunów. Zebrali się przed Pałacem Prezydenckim, następnie przeszli przed kancelarię premiera, a potem przed Sejm. Odczytano listy do prezydenta, premiera oraz marszałka Sejmu.

Iwona Hartwich, matka osoby niepełnosprawnej i jedna z liderek protestu, odniosła się do projektu wsparcia w wysokości 500 zł, które w niedzielę przedstawił premier Mateusz Morawiecki. – Apelujemy do pana premiera o pokazanie projektu tej ustawy, gdzie te 500 złotych ma być dane. To jednak nie może być tak, że osoba niepełnosprawna będzie szła do miejskiego ośrodka pomocy rodzinie i składała wnioski, te pieniądze powinny się znaleźć w rencie socjalnej – zaznaczyła.

„Pakt Solidarnościowy”

Przed Sejmem protestujący przynieśli „Pakt Solidarnościowy” na rzecz osób z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunów. Składa się z czterech punktów. Prócz comiesięcznego dodatku w wysokości 500 złotych dla osób niepełnosprawnych, niezdolnych do samodzielnej egzystencji po 18. roku życia, protestujący domagają się reformy systemu orzecznictwa o niepełnosprawności. Kolejnym ich postulatem jest realizacja wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie świadczeń pielęgnacyjnych oraz zagwarantowania „realnego i jak najszerszego dostępu osób z niepełnosprawnościami do obiektów użyteczności publicznej”.

Dodatek dla niepełnosprawnych

W niedzielę na konwencji regionalnej PiS w Krakowie premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w najbliższych kilku miesiącach dorosłe osoby niepełnosprawne, całkowicie niezdolne do samodzielności, otrzymają comiesięczny, stały dodatek w wysokości 500 zł. Premier jako źródło jego finansowania wskazał podatek handlowy i fundusz solidarnościowy.

Działania rządu 

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska na czwartkowej konferencji prasowej mówiła też o innych działaniach rządu dla osób niepełnosprawnych. Wymieniła: podniesienie renty socjalnej, podwyższenie wysokości zasiłku pielęgnacyjnego, czy wprowadzenie usług opiekuńczych dla osób niepełnosprawnych. Mówiła też o programie opieki wytchnieniowej dla ich opiekunów. – To program, który lada moment chcemy uruchomić z samorządami. Dużo mówiliśmy o opiekunach osób niepełnosprawnych, którzy nie mają momentu wytchnienia, którzy zajmują się swoją bliską niepełnosprawną osobą 24 godziny na dobę. Na tę opiekę wytchnieniową przeznaczamy 110 milionów złotych – mówiła.

Jak informowała rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska wsparcie w wysokości 500 zł trafi do około pół miliona dorosłych osób niepełnosprawnych. Koszt dla budżetu wyniesie trzy mld zł. W czwartkowym proteście nie wzięli udziału między innymi Ewa Krawczyk, członek zarządu fundacji Pomóż Innym oraz Przemysław Żydok, szef Fundacji Aktywizacja.

Czytaj też:

Powtórka z środy. Taksówkarze na ulicach Warszawy drugi dzień z rzędu

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone