SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Ulica Stalowa. „Jest piękna, fotogeniczna i ma niepowtarzalny klimat”

Lata 1980-1990. Czas PRL-u/fotopolska.eu

– Podczas opowiadania o całej Pradze można się zgubić, dlatego wybrałam jedną ulicę. Stalowa jest piękna, bardzo fotogeniczna i ma niepowtarzalny klimat – mówiła w RDC Marzena Bigaj, kuratorka wystawy i autorka zdjęć „Stalowa Ulica”.

Autorka na przestrzeni roku (od października 2015 r. do października 2016 r.) starała się uchwycić specyfikę i oryginalność ulicy Stalowej oraz jej otoczenia. Jak mówi, to miejsce wyróżnia się na tle stolicy – istnieją tu prawdziwe lokalne i podwórkowe społeczności, a sąsiedzi są bardzo zżyci.

Zła sława

Jak przypomniał Cezary Polak, ulica Stalowa to jedna z głównych ulic tzw. Nowej Pragi. Razem z ulicą 11 listopada i Inżynierską tworzyła tzw. trójkąt bermudzki – miejsce, w którym bywało niebezpiecznie. – Podczas opowiadania o całej Pradze można się zgubić, dlatego wybrałam jedną ulicę. Pragę fotografuję od wielu lat. Ulica Stalowa jest piękna, bardzo fotogeniczna i ma niepowtarzalny klimat – komentowała w RDC Bigaj. Zwróciła uwagę, że mimo iż jej projekt trwał rok, a niekiedy zmuszona była fotografować także w nocy, nigdy nie czuła się tam niebezpiecznie, nikt jej nie zaczepiał ani nie przeszkadzał. – Od mieszkańców usłyszałam, że ta zła sława dotyczy tylko lat 90-tych – dodała.

Oryginalne domy

W RDC opowiedziała, dlaczego Stalowa robi na niej tak wielkie wrażenie. – Jestem pod wrażeniem i chylę czoła przed twórcami, którzy to wszystko projektowali – przyznała Bigaj. – Tu każdy dom jest inny, właściciele chcieli zaprezentować się jak najlepiej i zatrudniali dobrych fachowców – wyjaśniała.

Sąsiedzka więź

Fotograf mówiła w audycji, że podczas realizowania projektu była traktowana bardzo życzliwie. – Urzekło mnie to, że ludzie mieli dla mnie czas. Martwiłam się, jak zostanę przyjęta, byłam zupełnie obcą osobą – tłumaczyła. Jak dodała, między mieszkańcami istnieje bardzo mocna więź i bliskość. – Ludzie mają czas dla siebie, nie zamykają się w mieszkaniach. Te relacje między sąsiadami są dla nich niesamowicie ważne, każdy wie o sobie na tyle dużo, żeby w razie potrzeby pomóc – opowiadała Bigaj.

Wystawę zdjęć autorstwa Marzeny Bigaj można oglądać w Muzeum Warszawskiej Pragi do 26 marca 2017 (dowiedz się więcej).

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone