SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Uczniowie z Ukrainy napiszą egzamin z j. polskiego. Jest decyzja MEiN

fot. Pixabay

Uchodźcy uczący się w ósmych klasach będą pisać egzamin języka polskiego – to odpowiedź Ministerstwa Edukacji i Nauki na apel samorządowców o zwolnienie dzieci z Ukrainy z tego egzaminu.

Resort edukacji uważa, że jeśli uchodźcy poszli do klas z polskimi dziećmi, to czuli się na siłach, aby zdać egzamin – mówi Radiu dla Ciebie wiceminister oświaty Dariusz Piontkowski. – Wiedzą, jakie są wymogi polskiego systemu edukacji. Chcemy, żeby wszyscy uczniowie, którzy będą ubiegali się o miejsca w szkołach średnich, mieli te same szanse, aby byli rekrutowani według tych samych reguł –  dodaje.

Dla uczniów z Ukrainy zostały także stworzone klasy przygotowawcze. – Apelowaliśmy do samorządów, aby tych uczniów, którzy nie znają języka polskiego i nie nadrobili różnic programowych, kierować do oddziałów przygotowawczych, tak aby przygotowali się do uczenia się w polskich szkołach i aby do egzaminu mogli przystąpić na przykład za rok – tłumaczy Piontkowski.

Udogodnienia dla uchodźców

Według ostatnich danych na Mazowszu egzamin ósmoklasisty ma zdawać 1230 dzieci uchodźców, z czego 356 w samej Warszawie. Dla nich czas pisania z języka polskiego został wydłużony do 210 minut.

– Zasady oceniania uchodźców będą zbliżone do tych, jakie są dla uczniów ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się – mówi kierownik Wydziału Egzaminu z zakresu kształcenia ogólnego w OKE Ragna Ślęzakowska.

Ponadto uczniowie zza naszej wschodniej granicy będą mogli korzystać ze słowników.

Egzaminy ósmoklasistów potrwają trzy dni. 24 maja uczniowie napiszą język polski, następnego dnia matematykę, a w czwartek język obcy.

Czytaj też:

Bez egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego dla uchodźców? Jest apel

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone