SŁUCHAJ ONLINE
MENU

„Ich pasje nie mogą zniknąć”. Uczniowie warszawskiej szkoły nagrodzeni za „kałużator”

fot. Twitter/Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Elektroniczny model ucha, tunel powietrzny czy pokazujący rozchodzenie się fal na wodzie „kałużator” – to niektóre z projektów zrealizowanych przez uczniów z całej Polski w konkursie Nauka dla Ciebie. Autorami „kałużatora” są uczniowie Społecznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Warszawie.

Konkurs Nauka dla Ciebie został zorganizowany przez warszawskie Centrum Nauki Kopernik we współpracy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Zadaniem jego uczestników – drużyn złożonych z dwójki nauczycieli i dowolnej liczby uczniów z klas 1-7 szkoły podstawowej lub drugiej klasy gimnazjum – było zaprojektowanie i przeprowadzenie własnego projektu badawczego.

Nauka w formie zabawy

Jeśli chcemy mieć w przyszłości dobrych studentów, dobrych naukowców – to pasja poznawania, pasja odkrywania powinna być w nich rozwijana od samego początku. Konkurs Nauka dla Ciebie miał pokazać, że już w szkole podstawowej, już w gimnazjum można zacząć uprawiać naukę w formie zabawy – jednak poważnej zabawy, której efektem jest konstruowanie urządzeń, które służą do badania różnych zjawisk naukowych – powiedział wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Dardziński podczas gali rozdania nagród, która odbyła się w Centrum Nauki Kopernik.

Sukces konkursu pokazał, że mamy bardzo zdolnych uczniów w Polsce i musimy teraz troszczyć się o to, żeby ich pasje nie ginęły w trakcie uczenia się czy studiowania – dodał wiceminister.

Konkurs Nauka dla Ciebie został ogłoszony w marcu br. Do pierwszego etapu konkursu zakwalifikowało się blisko 1 tys. uczniów i niemal 150 nauczycieli – utworzyli oni 73 drużyny. Do drugiego etapu zaproszono dziesięć szkół, których nauczyciele wzięli udział w przygotowanej przez Centrum Nauki Kopernik Letniej Szkole Prototypowania – tygodniowych warsztatach, które miały merytoryczne i praktyczne przygotować nauczycieli do wykonania wraz z uczniami projektu.

Pod koniec września wyłoniono pięciu finalistów i pięciu laureatów konkursu.

Fale na wodzie

Wśród nagrodzonych we wtorek projektów znalazły się m.in. elektroniczny model ludzkiego ucha opracowany przez drużynę z Niepublicznej Szkoły Podstawowej SKRZYDŁA w Lublinie i „kałużator” – urządzenie pokazujące rozchodzenie się fal na wodzie, stworzone przez drużynę ze Społecznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Warszawie. Oprócz tego laureatami konkursu zostali przedstawiciele Zespołu Szkół nr 1 im. Gustawa Morcinka w Tychach, Szkoły Podstawowej nr 40 im. Karola Goduli w Rudzie Śląskiej i Szkoły Podstawowej nr 38 w Sosnowcu.

Szkoły, z których pochodzą laureaci konkursu, otrzymały dofinansowanie w wysokości 6 tys. zł, zaś opiekunowie uczniów otrzymali po tysiąc zł nagrody. Nagrodą dla uczniów każdej ze zwycięskich szkół była z kolei wycieczka do Warszawy, połączona ze zwiedzaniem samego miasta oraz Centrum Nauki Kopernik.

Jak stwierdził dyrektor CNK Robert Firmhofer, sukces konkursu pokazuje „ogromny potencjał, który tkwi w nauczycielach i w uczniach”. – Ten konkurs był prowadzony poza formalnym obiegiem systemu szkolnego, więc on niewiele mówi o samej szkole – ale pokazuje, że mamy na pewno aktywnych, zaangażowanych nauczycieli – wymagał bowiem od nich bardzo dużo pracy, na którą normalnie nie ma czasu i na którą musieli poświęcać swój prywatny czas – podkreślił.

Czytaj też:

Studenci zbudowali Grota. Ma wkrótce pobić rekord wysokości

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone