SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Uczczono pamięć uczestników bitwy pod Olszynką Grochowską

fot. MON/Twitter

Mszą świętą w kościele pw. Najświętszego Serca Maryi w Warszawie rozpoczęły się obchody 187. rocznicy bitwy pod Olszynką Grochowską.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podczas uroczystości powiedział, że bohaterowie tamtych wydarzeń oddali swoje życie za Polskę, za jej wolność. Podkreślił, że pamięć o nich buduje naszą tożsamość historyczną – kod i przekaz dla następnych pokoleń.

Biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński w homilii zachęcał, by modlitwą obejmować wszystkich uczestników bitwy – nie tylko „swoich”. Pozostawianie innych „w niepamięci” nazwał czymś fałszywym. Przypominając słowa świętego Pawła „jeden drugiego brzemiona noście”, hierarcha podkreślił, że przez życie idziemy „w gromadzie”. Ordynariusz zachęcał także, by nie zatrzymywać się na przeszłości. Nawiązując do dzisiejszej Ewangelii o przemienieniu na górze Tabor mówił, że „to ma być wejście na takie wzgórze, z którego lepiej widać przyszłość”.

W bitwie pod Olszynką Grochowską zginęło blisko siedem tysięcy Polaków oraz ponad dziewięć tysięcy Rosjan. Biskup podkreślał, że uczestnicy mszy gromadzą się nie tylko po to, by modlić się w intencji wszystkich ofiar, ale także by widzieć przyszłość.

Ze względu na niezwykłe bohaterstwo powstańców walczących o niepodległość oraz poniesione straty bitwę z 1831 roku nazwano Polskimi Termopilami. O godz. 15 uroczystości przeniosą się do Alei Chwały przy ul. Traczy, a potem pod Pomnik Bitwy pod Olszynką Grochowską.

Czytaj też:

Warszawa: rekonstrukcja bitwy o Olszynkę Grochowską

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2018 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone