SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Zapachnie wanilią. Do komina rafinerii będzie dozowany aerozol

fot. Wikimedia Commons

W związku z czasowym przełączeniem emisji z jednej z instalacji w zakładzie głównym PKN Orlen w Płocku, aby ograniczyć ewentualne uciążliwości zapachowe, do komina rezerwowego dozowany będzie aerozol o zapachu wanilii – podała spółka.

Jak zapewnił płocki koncern, zastosowany preparat jest bezpieczny dla ludzi i środowiska, i posiada atest przydatności do celów spożywczych. Według PKN Orlen, w najbliższą sobotę w zakładzie produkcyjnym spółki w Płocku zostanie wyłączony z pracy najwyższy komin znajdujący się na instalacjach Clausa i do czasu jego ponownego uruchomienia, które „nastąpi ok. 4 kwietnia bieżącego roku”, jego funkcję przejmie niższy komin, tzw. rezerwowy.

Zmniejszenie oddziaływania

Proces przełączenia emisji jest standardową praktyką, realizowaną cyklicznie co pięć lat w związku z przepisami prawa budowlanego – wyjaśnił w komunikacie płocki koncern. Zapewnił przy tym, iż „w trakcie realizowanych prac, inżynierowie dołożą wszelkich starań, aby zostały dotrzymane wszelkie obowiązujące normy środowiskowe”.

PKN Orlen zastrzegł, że „w związku z prowadzonymi procesami mogą, ale nie muszą wystąpić uciążliwości zapachowe”. – W celu ich ograniczenia do niższego komina dozowany będzie specjalny środek w postaci aerozolu zmniejszającego oddziaływanie odorowe. Zastosowany preparat o zapachu wanilii jest bezpieczny dla ludzi i środowiska, i posiada atest przydatności do celów spożywczych – oświadczył płocki koncern.

Spółka podkreśliła jednocześnie, iż „termin przełączenia emisji został zaplanowany w okresie postoju instalacji Hydrokrakingu, co może mieć znaczny wpływ na ograniczenie wystąpienia w tym czasie wyczuwalnych związków siarki”.

Bieżący monitoring

Prace będą realizowane pod bieżącą kontrolą służb technologicznych oraz ochrony środowiska. Ponadto poziom wartości emisji będzie na bieżąco monitorowany przy pomocy funkcjonującego systemu ciągłych pomiarów – zapowiedział PKN Orlen.

Znajdujący się w Płocku główny zakład produkcyjny PKN Orlen to największy w Polsce kompleks rafineryjno-petrochemiczny i zarazem jeden z największych tego typu w Europie.

Oprócz komunikatu prasowego, dotyczącego czasowego wyłączenia z eksploatacji komina instalacji Clausa i przeniesienia emisji na komin rezerwowy, spółka rozesłała zapowiedź w tej sprawie za pośrednictwem uruchomionego przez nią w lutym specjalnego, bezpłatnego systemu informacyjnego. Jest on przeznaczony dla mieszkańców Płocka i okolicznych gmin.

System powiadamiania

W ramach tego systemu, subskrybenci – pocztą elektroniczna lub SMS-ami – otrzymują bieżące wiadomości m.in. o działalności głównego zakładu produkcyjnego PKN Orlen w Płocku, a także o wydarzeniach organizowanych lub wspieranych przez koncern.

Chętni mogą dokonać rejestracji w systemie poprzez stronę infodlaplocka.orlen.pl – w każdej chwili można też wyrejestrować się z systemu; spowoduje to automatycznie usunięcie z niego danych subskrybentów, jak numer telefonu i adresu mailowego.

Czytaj też:

Stacje z szyldami CPN i Petrochemii Płock wróciły. „Marka wciąż żyje”

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone