SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Uchwała krajobrazowa w rękach radnych. „Ważna dla całej Polski”

fot. RDC

Nowa uchwała krajobrazowa uderzy w lobby reklamowe w Warszawie. Będą mogli na niej zyskać nie tylko stołeczni przedsiębiorcy – mówili goście audycji „Jest sprawa” w Radiu dla Ciebie. Pod koniec ubiegłego tygodnia Komisja Ładu Przestrzennego jednogłośnie zaakceptowała projekt uchwały. Teraz decyzja w rękach radnych.

Nowa uchwała krajobrazowa zakłada między innymi, że wielkie bilbordy będą mogły być ustawione tylko przy arteriach komunikacyjnych. W przypadku nielegalnych banerów mają być nakładane duże kary finansowe.

Ta dotkliwość jeśli już jakaś będzie, to raczej będzie dotyczyć lobby reklamowego, tego dużego lobby, które w Warszawie ma największy rynek w Polsce – mówił Benjamin Łuczyński ze Stowarzyszenia Miasto Jest Nasze. – Jest to, jak się szacuje, 200 mln zł i tak naprawdę przedsiębiorcy raczej skorzystają na tym, że to już nie będzie taki śmietnik i chaos reklamowy – dodał.

Z kolei Wojciech Wagner z warszawskiego Biura Architektury i Planowania Przestrzennego wskazał, że uchwała odnosi się do regulacji wielu kwestii. – I nie tylko dotyczy to reklam wielkoformatowych. To są szyldy, czyli to są takie reklamy, które są sytuowane na nieruchomości na której dana usługa jest świadczona i o tej usłudze nam mówią bądź ofercie – mówił. – Dla tego typu nośników mamy zupełnie odrębne regulacje bo taki nośnik jest prawem przedsiębiorcy, a nie przywilejem. Tutaj też ograniczamy zasadniczo lokalizację i formy tego typu nośników przede wszystkim do strefy parteru budynku – dodał Wagner.

Aleksandra Stępień-Dąbrowska ze Stowarzyszenia Miasto Moje a w Nim wskazała, że warszawski dokument jest też ważny w skali całego kraju. – To będzie bardzo ważna uchwała w skali ogólnopolskiej – mówiła. – Ona powstała już na bazie pewnych doświadczeń orzeczniczych związanych z innymi uchwałami krajobrazowi w Łodzi czy w Opolu. Może stać się wzorcową dla innych miast, które borykają się z odpowiedzią na pytanie, czy w ogóle warto inwestować siły i środki w stworzenie takiego dokumentu – dodała Stępień-Dąbrowska.

Warszawscy radni zajmą się projektem uchwały krajobrazowej w czwartek – następnie trafi ona do wojewody mazowieckiego.

Słuchaj też:

Jest sprawa: uchwała krajobrazowa – sposób na chaos reklamowy w stolicy?

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone