SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Tysiące osób na Nocy Muzeów. „Brakowało kontaktu ze sztuką”

fot. PAP/Leszek Szymañski

Ponad stuosobowa kolejka przed Zamkiem Królewskim w Warszawie, tłum przed Muzeum Narodowym, kilkadziesiąt osób oczekujących na wejście do Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki. Tak wyglądała 17. Noc Muzeów. W tym roku wystawy można było obejrzeć tradycyjnie i online.

Noc Muzeów w stolicy powróciła w sobotę po rocznej przerwie spowodowanej pandemią. Udział w 17. edycji wydarzenia potwierdziło 180 placówek, z czego 17 po raz pierwszy.

W związku z obowiązującym stanem pandemii koronawirusa Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu (MKDNiS) rekomendowało, by Noc Muzeów spędzić korzystając z atrakcji w formie wirtualnej. „A tym, którzy wybiorą bezpośredni kontakt ze sztuką” – w swoim komunikacie MKDNiS przypomniało „o obowiązujących zasadach bezpieczeństwa sanitarnego – dystansie, dezynfekcji rąk oraz zakrywaniu ust i nosa w pomieszczeniach”.

Kolejki do Zamku Królewskiego

Zaplanowana pieczołowicie Noc Muzeów na Zamku Królewskim w Warszawie rozpoczęła się już o godz. 11. W tym roku dwunastogodzinne wydarzenie odbyło się pod hasłem „Zakochani w Zamku”. Na specjalnie przygotowanej Trasie Królewskiej, z Apartamentami – Królewskim i Wielkim, znalazły się również wystawy czasowe, w tym najnowsza pt. „Polskie elity a upadek Rzeczypospolitej. 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja”.

Udostępniono też specjalną ścieżkę zwiedzania powiązaną z wystawą czasową „Traktat ryski – odzyskane dziedzictwo” z oznaczeniem dzieł sztuki odzyskanych na mocy postanowień traktatu i prezentacją „Pasów kontuszowych z kolekcji Zamku Królewskiego w Warszawie”.

Po godz. 18 przed wejściem do Zamku była kilkusetosobowa kolejka, która sięgała przez cały plac Zamkowy, aż do ulicy Piwnej. Dostrzec w niej można było  liczne rodziny z dziećmi i wiele młodzieży.

– Dopiero przeprowadziliśmy się do Warszawy i jeszcze nie mieliśmy okazji zwiedzić zabytków. Dlatego korzystamy z okazji – powiedziała pani Patrycja, która pracuje w marketingu.

Gdzieś wyczytaliśmy, że jest tu rekonstrukcja orzełków, które kiedyś zostały zrabowane podczas wojny i dzięki komuś ze Stanów Zjednoczonych taki jeden, oryginalny orzełek wrócił na Zamek. Pamiętam, że te orzełki były szyte w Lyonie, a żona kiedyś mieszkała w Lyonie – wyjaśnił jej mąż pan Filip, który zajmuje się finansami.

Nigdy tu nie byłem. Pochodzę z województwa lubelskiego i akurat nie mieliśmy tu wycieczki szkolnej – powiedział inżynier budownictwa Krzysztof.


Tłumy w Zachęcie

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki przygotowała od godz. 19 sąsiedzki spacer trasą galerii – od Miejsca Projektów Zachęty (ul. Gałczyńskiego 3) i wystawy Bartosza Muchy „Rożnowskie. Azyl w Tabaszowej”, przez Muzeum Etnograficzne, Zachętę (dwie wystawy – „Joanna Rajkowska. „Rhizopolis” i „Żywe magazyny: Dydaktyka”) oraz Galerię Opera w Teatrze Wielkim po Instytut Wzornictwa Przemysłowego z wystawą Katarzyny Kozyry.

Przed wejściem do galerii w kilkumetrowych odstępach oczekiwało kilkadziesiąt osób.

Tak, brakowało mi kontaktu ze sztuką, bo jestem przyzwyczajony, że raz na jakiś czas idę na ciekawą wystawę – przyznał pan Jarosław, który jest sprzedawcą. Wyjaśnił, że „jeśli nie ma jakiejś nowej wystawy” lubi odwiedzić stałe ekspozycje w Muzeum Narodowym.

Setki osób przed Muzeum Narodowym

Podczas Nocy Muzeów podwoje swe otwarło także Muzeum Narodowe w Warszawie. Obejrzeć można było w nim zabytki z różnych epok i kultur, eksponowane w sześciu galeriach stałych oraz najnowszą wystawę pt. „Różne spojrzenia. Malarstwo holenderskie i flamandzkie z Kolekcji ERGO Hestii„.

Kolejka czekających na wejście do MNW kwadrans po godz. 19 sięgała kilkanaście metrów poza metalowe ogrodzenie, które otacza plac przed wejściem do Muzeum.

Korzystamy z okazji, bo jest Noc Muzeów – powiedział stojący na końcu kolejki doradca finansowy pan Marcin. Zaznaczył, że co roku zabiera dzieci do muzeów i galerii. – Kultywujemy taką tradycję – podkreślił.

Dziś byliśmy już w Zamku Królewskim, potem w Łazienkach Królewskich. Przed chwilą odwiedziliśmy Muzeum Wojska Polskiego, a teraz czekamy na wejście do Muzeum Narodowego – wyjaśnił.

Chcemy odświeżyć naszą wiedzę, jak to Muzeum Narodowe wygląda, bo ja po raz ostatni byłam tu chyba jeszcze w podstawówce – przyznała. – Ja nigdy tu nie byłem – wtrącił pan Damian.

Spacery kulturalne

Drugą, nową formą spędzenia Nocy Muzeów był „spacer z kulturą”, czyli podziwianie rozmaitych zdarzeń i ekspozycje na świeżym powietrzu. „Zorganizowało je 80 instytucji, które zaplanowały działania poza murami swoich siedzib. Przygotowaliśmy, w formie mapki, propozycje dwóch tras spacerowych do najciekawszych miejsc w centrum miasta” – podkreślił prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski w tekście opublikowanym na stronie Nocy Muzeów.

Wydarzenia online

Po raz pierwszy wirtualne drzwi przed gośćmi otworzył w sobotę Teatr Muzyczny ROMA. O godz. 18 internetowy spacer rozpoczął się prezentacją odnowionej fasady budynku. Widz przez wejście główne wkraczał do foyer Dużej Sceny, gdzie mógł podziwiać np. kostiumy do spektakli „Mamma mia!”, „Aida” i „Koty”. Zwiedzaniu widowni Dużej Sceny towarzyszyły szlagiery, m.in. piosenka „Mały Jimmy, Jimmy”. Można było dowiedzieć się np. że w 2015 r. Duża Scena otrzymała nowe oblicze i powiększyła się o 120 miejsc, dzięki czemu obecnie spektakle będzie mogło oglądać 998 osób.

Następnie widz mógł przenieść się na I balkon oraz do foyer Dużej Sceny na poziomie I, gdzie zaprezentowano kostiumy z musicalu „Grease”. Zwiedzić można było również balkon na poziomie II i sąsiadujące foyer. W wejściu do Novej Sceny eksponowany był kostium z „Piotrusia Pana”, a w foyer – m.in plakaty i rekwizyty z przedstawień Romy. Dowiedzieć się można było, że kameralna Nova Scena posiada widownię z 154 miejscami, a w ciągu 10 lat jej funkcjonowania odbyły się tu 22 premiery. Wirtualnie przysiąść można było także w stylowym bufecie.

Czytaj też: Noc Muzeów w reżimie sanitarnym. „Bezpieczeństwo jest najważniejsze”

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone