SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Rok 2021 Rokiem Lema. Poznaliśmy hasło przewodnie

Maciej Kawecki/fot. RDC

„Lem 2021. Widziałem przyszłość” – to hasło 2021 roku, ogłoszonego pod koniec listopada 2020 uchwałą Sejmu jako rok Stanisława Lema. Hasło ujawnił w „Poranku RDC” dr Maciej Kawecki.

Prezes Instytutu Polska Przyszłości im. Stanisława Lema tłumaczył na antenie Radia dla Ciebie znaczenie zwrotu. – Bardzo proste, krótkie hasło, które podkreśla wszystko to, co chcemy w roku 2021 robić, czyli wykorzystywać literaturę Stanisława Lema nie tylko po to, żeby promować literaturę, ale też żeby odpowiedzieć sobie na pytanie – co nas czeka – mówił dr Maciej Kawecki.

W 2021 roku na świecie wiele wydarzy się wokół postaci wybitnego pisarza. – W styczniu ruszamy z cyklem wykładów na Uniwersytecie Oxfordzkim, Lemowi będzie poświęcony cały pawilon na Expo w Dubaju, Lem będzie jednym z patronów najważniejszej konferencji technologicznej w Singapurze, na Festiwalu Filmowym w Cannes pojawi się film stworzony w oparciu o literaturę Stanisława Lema, w wersji 3D –  wymieniał Kawecki.

W Krakowie odbędzie kongres futurologiczny. W ramach obchodów Roku Lema zorganizowana będzie także akcja „Ogarnij hejt” skierowana do dzieci i młodzieży. Instytut Adama Mickiewicza stworzył ponadto sztuczną inteligencję, która napisze nową książkę Stanisława Lema.

Pełna lista wydarzeń poświęconych pisarzowi na stronie roklema.pl.

27 listopada Sejm ustanowił patronów 2021 roku. Będzie to rok m.in. Stanisława Lema – najwybitniejszego przedstawiciela polskiej fantastyki i jednego z najpopularniejszych pisarzy science-fiction na świecie, autora m.in. „Cyberiady”, „Solaris” czy „Bajek robotów”. W przyszłym roku przypada setna rocznica urodzin pisarza.

„W swoich rozważaniach nad kondycją współczesnego człowieka, skutkami postępu technicznego i cywilizacyjnego dostrzegał wiele zagadnień fundamentalnych dla kultury i myśli współczesnej. Przestrzegał przed negatywnymi skutkami technicznego rozwoju cywilizacji, a jego prace teoretyczne i prognozy futurologiczne mają znaczący wpływ na definiowanie miejsca ludzkości we wszechświecie i prognozowanie jej losu” – głosi tekst sejmowej uchwały.

Posłuchaj:

Poranek RDC: hasło przewodnie roku Lema

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone