„Lem 2021. Widziałem przyszłość” – to hasło 2021 roku, ogłoszonego pod koniec listopada 2020 uchwałą Sejmu jako rok Stanisława Lema. Hasło ujawnił w „Poranku RDC” dr Maciej Kawecki.
Prezes Instytutu Polska Przyszłości im. Stanisława Lema tłumaczył na antenie Radia dla Ciebie znaczenie zwrotu. – Bardzo proste, krótkie hasło, które podkreśla wszystko to, co chcemy w roku 2021 robić, czyli wykorzystywać literaturę Stanisława Lema nie tylko po to, żeby promować literaturę, ale też żeby odpowiedzieć sobie na pytanie – co nas czeka – mówił dr Maciej Kawecki.
W 2021 roku na świecie wiele wydarzy się wokół postaci wybitnego pisarza. – W styczniu ruszamy z cyklem wykładów na Uniwersytecie Oxfordzkim, Lemowi będzie poświęcony cały pawilon na Expo w Dubaju, Lem będzie jednym z patronów najważniejszej konferencji technologicznej w Singapurze, na Festiwalu Filmowym w Cannes pojawi się film stworzony w oparciu o literaturę Stanisława Lema, w wersji 3D – wymieniał Kawecki.
W Krakowie odbędzie kongres futurologiczny. W ramach obchodów Roku Lema zorganizowana będzie także akcja „Ogarnij hejt” skierowana do dzieci i młodzieży. Instytut Adama Mickiewicza stworzył ponadto sztuczną inteligencję, która napisze nową książkę Stanisława Lema.
„Lem 2021. Widziałem przyszłość.” @kawecki_maciej @LemaInstytut ujawnia w @rdcpolskieradio hasło wybrane przez rodzinę pisarza i autorstwa @InstytutAM
Sekretarz Stanisława Lema W. Zemek ogłosi hasło oficjalnie. Sejm RP ustanowił rok 2021 Rokiem Lema.— Grzegorz Chlasta (@gchlasta) December 29, 2020
Pełna lista wydarzeń poświęconych pisarzowi na stronie roklema.pl.
27 listopada Sejm ustanowił patronów 2021 roku. Będzie to rok m.in. Stanisława Lema – najwybitniejszego przedstawiciela polskiej fantastyki i jednego z najpopularniejszych pisarzy science-fiction na świecie, autora m.in. „Cyberiady”, „Solaris” czy „Bajek robotów”. W przyszłym roku przypada setna rocznica urodzin pisarza.
„W swoich rozważaniach nad kondycją współczesnego człowieka, skutkami postępu technicznego i cywilizacyjnego dostrzegał wiele zagadnień fundamentalnych dla kultury i myśli współczesnej. Przestrzegał przed negatywnymi skutkami technicznego rozwoju cywilizacji, a jego prace teoretyczne i prognozy futurologiczne mają znaczący wpływ na definiowanie miejsca ludzkości we wszechświecie i prognozowanie jej losu” – głosi tekst sejmowej uchwały.
Posłuchaj: