SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Tydzień głodówki pacjentów ośrodka w Gostyninie. Jest porozumienie

Szpital/fot. Pexels

W nocy z poniedziałku na wtorek zakończył się strajk głodowy pacjentów ośrodka dla szczególnie niebezpiecznych przestępców w Gostyninie. Protest przeciwko warunkom panującym w placówce trwał tydzień.

Około północy zostało zawarte porozumienie pomiędzy głodującymi pacjentami a dyrekcją Krajowego Ośrodka Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym w Gostyninie – dowiedziało się Radio dla Ciebie. Informację potwierdziła Agnieszka Jędrzejczak – wicedyrektor placówki, jednak nie zdradziła szczegółów.

22 czerwca pacjenci rozpoczęli protest w związku z trudnymi ich zdaniem warunkami, w jakich przebywali – bez dostępu świeżego powietrza, w przeludnionych pokojach, gdzie temperatura dochodzi do 30 stopni. Z powodu epidemii koronawirusa nie mają kontaktu z bliskimi, czy np. możliwości zrobienia zakupów za pośrednictwem kuriera. – Dlatego protest nie dziwi – przyznała wówczas Ewa Dawidziuk z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich.

Prasa nie będzie podlegała cenzurze, pacjenci będą mogli korzystać w dowolnym wymiarze z łazienek i pryszniców, w każdym pokoju będzie czajnik, a podczas widzeń z rodziną i bliskimi nie będzie w pokoju pracownika ochrony – to ustalenia w ramach porozumienia.

Pacjenci będą mogli korzystać ze swoich prywatnych smartfonów i laptopów z dostępem do internetu. Wszystko będzie jednak obostrzone złożeniem kilku oświadczeń. Dyrektor podkreśla, że nie ma możliwości zainstalowania w pokojach klimatyzatorów, ale pacjenci będą mogli korzystać bez ograniczeń z własnych wiatraków – tłumaczy Ewa Dawidziuk.

W ramach protestu ponad 30 pacjentów ośrodka w Gostynienie przez tydzień odmawiało przyjmowania posiłków. W placówce dla osób uznawanych za szczególnie niebezpieczne dla społeczeństwa pierwotnie miało przebywać 20 pacjentów – w tej chwili jest ich 90.

Czytaj też:

Strajk głodowy w ośrodku w Gostyninie. Przyczyną złe warunki

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone