Twarze reprywatyzacji. "Cały czas słyszy się, że lokatorów broni ustawa. Wcale nie"

  • 20.01.2016 15:04

  • Aktualizacja: 13:48 15.08.2022

- W poprzedniej kadencji Sejmu procedowana była ustawa, która miała na celu wprowadzenie rozwiązań, które powodowałyby, że nie będzie zwrotu nieruchomości w naturze. Dużym problemem jest to, że ta ustawa pomija nieruchomości mieszkaniowe. Tutaj właśnie mamy do czynienia z największymi tragediami - mówił w audycji "Jest sprawa" Paweł Lisiecki, poseł PiS i były burmistrz warszawskiej Pragi Północ.
Goście RDC dyskutowali w audycji na temat ustawy reprywatyzacyjnej, którą prezydent Bronisław Komorowski skierował do Trybunału Konstytucyjnego. Jak powiedział Marek Jasiński z Komitetu Obrony Lokatorów, osoby stowarzyszone w Komitecie Obrony Lokatorów sprzeciwiają się tej ustawie. - Tam nie ma słowa na temat lokatorów. Cały czas słyszy się, że lokatorów broni ustawa. Wcale nie. Ona jest tak skonstruowana, że ich nie broni - zaznaczył.

Dodał, że w 2012 roku wypowiedziano umowę najmu z prywatnej nieruchomości i ta osoba do dzisiaj nie dostała lokalu komunalnego, chociaż, jak podkreślił, powinna. - Domagamy się wstrzymania przekazywania do czasu napisania prawidłowych przepisów, pozwalających na jakiekolwiek zwroty. Dekret Bieruta powinien już w ogóle nie istnieć. Wystąpiliśmy w tej sprawie do prezydenta - powiedział Marek Jasiński.

"Ustawa pomija nieruchomości mieszkaniowe"

Paweł Lisiecki, poseł PiS i były burmistrz warszawskiej Pragi Północ zauważył, że w poprzedniej kadencji Sejmu była procedowana ustawa, która miała na celu wprowadzenie rozwiązań, które powodowałyby, że nie będzie zwrotu nieruchomości w naturze. - Dużym problemem jest to, że ta ustawa pomija nieruchomości mieszkaniowe. Tutaj mamy do czynienia z największymi tragediami - stwierdził.

Wspomniał również, że problemem jest też to, że prezydent Komorowski podpisał ustawę i skierował ją do TK. - Ona tam nadal leży i nie jest zbadana. Uważam, że należałoby ją jeszcze poprawić. Nie ma tam bowiem kwestii związanych z odszkodowaniami. To powodowałoby to, że ci ludzie wygrywaliby odszkodowania z państwem polskim - mówił parlamentarzysta.

Zastąpić Dekret Bieruta

Lisiecki zwrócił też uwagę, że ustawa nie przewiduje czegoś takiego jak fundusz miejski, który skupowałby roszczenia. - Jest jeszcze kwestia podstawowa. Ta ustawa nie będzie obejmowała budynków mieszkalnych, a tutaj mamy do czynienia z największymi tragediami - ocenił.

Dodał, że nowa ustawa musiałaby zastąpić Dekret Bieruta. - Na podstawie tej zaskarżonej ustawy nie da się tego wszystkiego zrobić. Pytanie też, jakie przepisy Trybunał Konstytucyjny wskaże do poprawy - powiedział w audycji "Jest sprawa" poseł Paweł Lisiecki.

Do dyskusji w studiu zapraszamy także słuchaczy. Czekamy na sygnały o sprawach, które warto poruszyć w programie “Jest sprawa”. Adres mailowy: jestsprawa@rdc.pl, tel. 022 645 90 90 (w trakcie audycji – od poniedziałku do czwartku w godzinach 14.00-15.00.). Adres pocztowy: “Jest sprawa” Polskie Radio RDC, ul. Myśliwiecka 3/5/7, Warszawa.

Źródło:

RDC

Autor:

mg