SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Tu torturowali działaczy podziemia. Najnowsza wystawa

fot. Pixabay

Muzeum Powstania Warszawskiego przedstawiło nową wystawę w piwnicach Ministerstwa Sprawiedliwości. Dotyczy ona okresu powojennego, gdy w budynku komuniści więzili i torturowali działaczy podziemia niepodległościowego.

Ekspozycja zatytułowana „Cele bezpieki. Areszt Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego 1945-1954” zostanie uroczyście otwarta w czwartek, w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski wyjaśnił, że wystawa upamiętnia między innymi żołnierzy Armii Krajowej, którzy po wojnie byli więzieni w piwnicach budynku. – W tym ministerstwie prowadzono działania przeciwko członkom podziemia antykomunistycznego, akowcom, czy żołnierzom wyklętym. Byli tu przywożeni, przesłuchiwani i torturowani, a później wywożono ich w inne miejsca, na przykład do więzienia na Rakowieckiej – mówił dyrektor.

Łamali kondycję fizyczną i psychiczną

Jedną z osób, która przeszła przez areszt w Ministerstwie Bezpieczeństwa Publicznego jest powstaniec warszawski i członek AK Wacław Gluth-Nowowiejski. Wspomniał, że ubecy na różne sposoby łamali kondycję fizyczną i psychiczną przetrzymywanych. – Cały czas nieustająco krążyłem – na śledztwo i z powrotem. Prawdę mówiąc, to nawet już nie pamiętam, jak to wszystko wyglądało, bo był to czas, kiedy moja przytomność umysłu była bardzo słabiutka. Najgorszy w tym wszystkim był właśnie brak jakiejkolwiek możliwości wypoczynku – opisał Wacław Gluth-Nowowiejski.

Oryginalne cele i pamiątki przetrzymywanych

W piwnicach obecnego Ministerstwa Sprawiedliwości zachowały się oryginalne cele oraz karcery, odkryto też zapiski więźniów. Całość została poddana zabiegom konserwatorskim. Na ekspozycji znalazły się również pamiątki osób przetrzymywanych. W czwartkowej uroczystości otwarcia wystawy weźmie udział między innymi Prezydent RP Andrzej Duda. Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających od 2 marca, 6 dni w tygodniu – poza wtorkiem. Według szacunków Muzeum Powstania Warszawskiego w latach 1944 – 1956 przez więzienia PRL przeszło ponad 1 milion ludzi, a różnorodnym szykanom i represjom komuniści poddali ponad 5 milionów obywateli.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2018 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone