SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Trzy spektakle w cyklu „Teatroteka Młodego Człowieka”

fot. Pixabay

Nowy cykl nazwaliśmy „Teatroteka Młodego Człowieka” i jest on adresowany do widowni dziecięcej w wieku 7-10 lat. Pierwsze trzy przedstawienia zostały już nakręcone, a obecnie trwa etap ich postprodukcji – powiedział PAP konsultant programowy cyklu dr Zenon Butkiewicz.

– W 2013 r. Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych na ul. Chełmskiej w Warszawie rozpoczęła cykl realizacji w konwencji teatru telewizji współczesnej dramaturgii polskiej, utworów powstałych współcześnie, które nazwano „Teatroteka” – poinformował PAP dr Zenon Butkiewicz.

Ta współczesność jest rozumiana jako utwory powstałe w XXI w. Większość z nich zresztą została napisana w drugiej dekadzie naszego stulecia – wyjaśnił Butkiewicz, dodając, że „krąg autorów jest bardzo szeroki – od znanych dramatopisarek jak Małgorzata Sikorska-Miszczuk po zupełnych debiutantów w owym czasie, jak np. Magdalena Drab„.

Przypomniał, że w latach 2013-19 zrealizowano 50 przedstawień w trakcie 200 dni zdjęciowych. – Te spektakle są pokazywane w różnych miejscach: na festiwalach teatralnych, filmowych. Są przygotowane wersje z angielskimi napisami. Bywają też prezentowane poza Polską – wyjaśnił.

Zenon Butkiewicz zwrócił uwagę, że – mimo iż są to spektakle twórców, którzy według zasad przyjętych w ramach „Teatroteki” debiutują jako reżyserzy spektakli telewizyjnych – „ich przedstawienia zebrały całkiem sporo nagród„.

W realizacji spektakli wzięło udział kilkuset aktorów – od wielkich gwiazd polskiego teatru po debiutantów. Występowali w nich aktorzy z kilkunastu ośrodków teatralnych, nie tylko z Warszawy – mówił.

Od 2017 co roku odbywa się w Warszawie w Teatrze Collegium Nobilium przegląd „Teatroteka FEST”, czyli wszystkie nowe spektakle są prezentowane, a ich pokazy cieszą się sporą frekwencją – podkreślił Butkiewicz.

Przypomniał, że pełna informacja o 50 przedstawieniach zrealizowanych w ramach „Teatroteki” znajduje się na stronie WFDiF.

W tej chwili poszliśmy krok dalej, a mianowicie skierowaliśmy się w stronę twórczości dla dzieci. Nowy cykl nazwaliśmy „Teatroteka Młodego Człowieka”. Jest on adresowany, można powiedzieć, do widowni dziecięcej w wieku 7-10 lat. Pierwsze trzy przedstawienia zostały już nakręcone, a obecnie trwa etap ich postprodukcji – wyjaśnił dr Butkiewicz. – Kolaudacja pierwszego odbędzie się w piątek – dodał.

Zapowiedział, że trzy nowe spektakle z cyklu „Teatroteka Młodego Człowieka” będą gotowe do prezentacji jesienią br. Są to: „A niech to Gęś kopnie!” Marty Guśniowskiej w reż. Joanny Zdrady, „Królewna Logorea i Niedźwiedź” Marii Wojtyszko w reż. Justyny Łagowskiej i „Dziób w dziób” Maliny Prześlugi w reż. Magdaleny Małeckiej-Wippich.

„Błyskotliwy język, pełen aluzji do języka dorosłych”

Zasady „Teatroteki Młodego Człowieka” są identyczne jak w przypadku „Teatroteki” dorosłej. Wybieramy utwory współczesne, choć niekoniecznie współczesne w kontekście tematu, bo tu wkraczamy nieco w świat bajki – wyjaśnił konsultant programowy cyklu. – W dwóch z tych utworów mamy do czynienia z unowocześnioną konwencją bajki. Napotykamy postacie z bajek, choć ubrane we współczesne szaty i przydany jest im współczesny język – dodał.

Wielką zaletą utworów dramatycznych, które są realizowane, jest błyskotliwy język, pełen aluzji do języka dorosłych. Myślę, że dzięki temu te utwory zyskają podwójnego adresata. Jeśli rodzice z dziećmi będą je oglądać – to i rodzice znajdą w tych utworach coś dla siebie – ocenił Butkiewicz.

Gdy zaczęliśmy szukać repertuaru dla „Teatroteki Młodego Człowieka” – napotkaliśmy olbrzymią ilość materiału dramaturgicznego. Chcieliśmy jednak zachować pewien rodzaj konsekwencji: w tej chwili nakręcono spektakle dla dzieci młodszych, ale mamy też cały pakiet utworów dla dzieci starszych, które warte są realizacji – wyjaśnił, dodając, że „są to teksty dla starszych klas szkół podstawowych i gimnazjów„.

Przyznał, że konsultanci programowi mają „całą listę takich utworów”. – Tego typu propozycji dla nastolatków trochę brakuje na scenach teatralnych. Może więc udałoby się pewną lukę wypełnić – ocenił Butkiewicz. Wyjaśnił, że ich realizacja „to kwestia 2020 r.”.

Do końca 2019 r. będziemy kontynuowali prace programowe: szukali nowych utworów i je czytali, rozmawiali z twórcami pod kątem realizacji przedstawień w przyszłym roku – podsumował dr Butkiewicz.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone