SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Budżet Obywatelski Mazowsza w służbie zdrowia. Projekty dla szpitali

Szpital Bródnowski/fot. Wikimedia Commons

Trzy projekty wspierające rozwój i modernizację Szpitala Bródnowskiego w Warszawie oraz lądowisko przy szpitalu w Radomiu zostaną sfinansowane z Budżetu Obywatelskiego Mazowsza.

W tym roku na projekty BOM oddano 50 tys. głosów. Do realizacji wybrano 68 projektów. Spośród 19 projektów ogólnowojewódzkich sześć będzie realizowana przez szpitale i stacje pogotowia. Również w projektach podregionalnych znalazło się wsparcie dla służby zdrowia.

Trzy projekty w jednym szpitalu

W Szpitalu Bródnowskim, dzięki wsparciu z BOM powstanie program oceny neurologicznej dla noworodków, tajemniczy ogród dla niemowlaków, Wyremontowana też zostanie winda w zakładzie rehabilitacji.

Pierwszy projekt ma na celu poprawę jakości opieki nad noworodkami w zakresie zwiększenia wykrywalności problemów neurologicznych, zagwarantuje m.in. wykonanie specjalistycznego badania u każdego dziecka z nieprawidłowościami neurologicznymi. Tajemniczy ogród zaś ma powstać przy budynku mieszczącym Oddział Neonatologii i zapewnić możliwość odbywania spacerów najmłodszym pacjentom pod opieką rodziców i personelu oddziału. Z kolei winda w Zakładzie Rehabilitacji i Fizykoterapii zostanie wymieniona z myślą o pacjentach niepełnosprawnych.

Koszt projektów wynosi 750 tys. zł. Dwa zostały wybrane jako lokalne w ramach regionu stołecznego, jeden jako projekt ogólnowojewódzki.

Cieszymy się szczególnie z tych projektów dla dzieci – mówi przewodniczący komisji zdrowia w sejmiku Mazowsza Krzysztof Strzałkowski. – Wiem, jak wiele niepokojów towarzyszyło okresowi niemowlęcemu w wychowaniu córki. Cieszę się, że właśnie tego typu przedsięwzięcia mogą być realizowane z budżetu obywatelskiego. To w skali 400 mln zł na rozwój Szpitala Bródnowskiego kwoty niewielkie, bo kilkumilionowe, ale bardzo ważne – wyjaśnia Strzałkowski.

Milion na lądowisko

W Radomiu z kolei dzięki środkom z BOM zmodernizowane zostanie lądowisko przy Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym. W tym roku było ono wykorzystywane prawie 60 razy.

Głównie chodzi o oddział neonatologii, np. w Warszawie czy o przewożenie pacjentów poparzonych. Bardzo często też są przewożone różne preparaty czy organy – mówi wiceprezes do spraw technicznych w MSS Krzysztof Zając.

Lądowisko powstało 20 lat temu i wymaga dostosowania do aktualnych przepisów. W ramach remontu zostanie wymieniona nawierzchnia i oświetlenie nawigacyjne. Zmodernizowane także będą drogi dojazdowe. Prace remontowe rozpoczną się na początku przyszłego roku. Ich koszt wyniesie milion złotych.

Inne projekty związane ze służbą zdrowia przeznaczone do zrealizowania to m.in. zakup specjalistycznej karetki  dla Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego „Meditrans” czy urządzenie do produkcji tlenu medycznego w butlach

W tegorocznej edycji BOM samorząd przeznaczy 25 mln zł na realizację zwycięskich projektów. Szczegółowe informacje na temat wybranych propozycji można znaleźć TUTAJ.

Czytaj też:

Budżet Obywatelski Mazowsza. Znamy listę zwycięskich projektów

 

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone