Zajęcia w szkole dla uchodźców. Dlaczego część uczniów rezygnuje?

  • 12.04.2022 14:16

  • Aktualizacja: 14:20 30.08.2022

Pierwsze dzieci już się wypisały, na ich miejsce wchodzą kolejne - z listy rezerwowej. Ukraińska szkoła dla uchodźców w Warszawie została otwarta w poniedziałek, ale około setka uczniów nie dotarła na zajęcia.
- Z każdym dniem, z każdą godziną jest nas coraz więcej - mówi Antonina Michałowska z Klubu Inteligencji Katolickiej. - Rodzice przychodzą, dopytują się. Komuś się okazało, że jest za daleko to się wypisuje, ale są też osoby, które się orientują, że gdzieś blisko jest szkoła i się dopisują. Cały czas jest jeszcze ruch. Wypisujących się jest mało, to są takie przypadki, gdzie jest po prostu daleki dojazd, jednak więcej jest takich, co się dopisują. Mamy też listy rezerwowych, z których już zaczęliśmy czerpać - tłumaczy.

- Lekcje prowadzone są już normalnie - dodaje Michałowska. - Dzisiaj już naprawdę właściwie wszyscy nauczyciele byli, poza nauczycielami języka polskiego, tutaj mamy jeszcze wakaty, ale już się też wypełniają. Dzieci uczą się biologii, uczą się literatury ukraińskiej, zagranicznej. W planach jest też nauczyciel ukraiński, który będzie uczył historii i kultury polskiej - wyjaśnia.

Jest też matematyka, biologia, geografia czy chemia.

"Trzeba dać im czas"

- Dzieci czują się tu już jak w normalnej szkole - informuje przedstawicielka KIK-u. - Generalnie wygląda to dobrze. Dzieciaki są zadowolone. Oczywiście są momenty trudniejsze, gdzie jeszcze nie wiedzą dokąd pójść, jeszcze się trochę gubią w tej szkole, jeszcze nie znają się z nauczycielami, ale to dopiero drugi dzień. Trzeba dać im czas - zaznacza.

Cała szkoła jest opisana w obu językach, jest ogólnodostępny plan lekcji ze wskazanymi salami. Uczniowie mają też zapewnione wyżywienie na stołówce. - Stołówka jest, tylko nie ma jako takiej kuchni, więc musieliśmy zamówić catering, ale jest bardzo sprawna obsługa. Panie nauczycielki pomagają dzieciakom nakładać - mówi Michałowska.

Szkoła zapewnia edukację dla blisko 250 dzieci z Ukrainy podzielonych na 11 klas.

Źródło:

RDC

Autor:

Adam Abramiuk/PL