SŁUCHAJ ONLINE
MENU
na antenie
do 11:00

Ratusz nie będzie partycypował w kosztach odbudowy Pałacu Saskiego

fot. Wikipedia

Ratusz nie będzie partycypował w kosztach odbudowy Pałacu Saskiego, ponieważ dla samorządu to nigdy nie był priorytet. W tej chwili trwają rozmowy o celowości odbudowy pałacu – powiedział we wtorek dziennikarzom prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Trzaskowski potwierdził, że wciąż trwają rozmowy pomiędzy przedstawicielami m.st. Warszawy, a stroną rządową na temat odbudowy Pałacu Saskiego.

– Postanowiłem nie traktować tej sprawy politycznie i po prostu rozmawiamy z marszałkiem Senatu na temat tego, czy w ogóle taka odbudowa jest zasadna i na jakich zasadach ewentualnie miałaby być przeprowadzona, jak zadbać o rozwiązania komunikacyjne, jaką ten budynek miałby spełniać funkcję – o tym wszystkim rozmawiamy – wyjaśnił Trzaskowski.

To nigdy nie było priorytetem

Jednocześnie zastrzegł, że ratusz nie będzie partycypował w kosztach odbudowy. Ponieważ , jak wyjaśnił  dla samorządu odbudowa pałacu nigdy nie była priorytetem. „Warszawa ma naprawdę mnóstwo innych priorytetów, natomiast jest za wcześnie na rozmowę o jakichkolwiek szczegółach, dlatego, że w tej chwili rozmawiamy w ogóle o celowości odbudowy pałacu. Zgodziłem się na rozmowy, ponieważ poważnie traktuję marszałka Senatu i prezydenta Andrzeja Dudę” – dodał.

Poinformował, że podczas rozmów władze Warszawy pytają, co poza Senatem miałoby się znaleźć w tym miejscu, jak będą wyglądały rozwiązania komunikacyjne lub czy teren wokół pałacu będzie ogrodzony. – W momencie, kiedy się porozumiemy co do tych spraw, będziemy rozmawiali o kwestiach własnościowych – podkreślił.

Według Trzaskowskiego bez zgody władz miasta rząd nie będzie mógł wybudować czegokolwiek na działce należącej do miasta. – To są grunty, które są we władaniu m.st. Warszawy. No chyba, że rząd będzie chciał nacjonalizować grunty, które należą do samorządu – mówił.

Prezydent Duda podpisał deklarację 

11 listopada 2018 r. podczas obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, prezydent Andrzej Duda podpisał deklarację o restytucji Pałacu Saskiego.

Marszałek Senatu informował pod koniec stycznia, że w końcowej fazie są prace nad tzw. specustawą, która dokładnie określi warunki i harmonogram odbudowy Pałacu Saskiego w Warszawie. W Pałacu miałaby się mieścić m.in. nowa siedziba Senatu.

Pod koniec grudnia Karczewski mówił, że na odbudowę Pałacu Saskiego ma być przeznaczone od 500 mln do 1 mld zł, ale bliżej tych 500 mln. Poinformował, że źródłem finansowania będzie budżet państwa i że rozmawiał już o tym z premierem Mateuszem Morawieckim oraz z minister finansów Teresą Czerwińską.

Czytaj też:

R. Trzaskowski: miasto nie dołoży do odbudowy Pałacu Saskiego

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone