SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Trwa Rok Rzeki Wisły. „Warszawiacy mają naturę na wyciągnięcie ręki” [zobacz]

fot. Zbigniew Wasilewski/www.rokwisly.pl

– Tak naprawdę nie chodzi o święto, ale działania, które chcemy wykonać przy okazji i o energię ludzi. Mamy zaplanowanych bardzo wiele wydarzeń – mówił w RDC Robert Jankowski z fundacji Rok Rzeki Wisły.

Mamy absolutnie wyjątkową rzekę. Po lewej stronie Wisły mamy bulwary, które się tworzą, niedługo będą oddane kolejne odcinki. Natomiast po prawej stronie jest teren zalewowy, łęgi wiślane i kawał porządnej zieleni. Do tego ścieżki rowerowe, biegowe, spacerowe – wyliczał gość audycji. Jak ocenił, niewiele miast w Europie ma takie rzeki. – Warszawiacy mają naturę na wyciągnięcie ręki – przekonywał.

Jankowski opowiedział, skąd wziął się pomysł na ustanowienie roku 2017 rokiem Wisły. – Zdaliśmy sobie sprawę, że 550 lat temu zaczęło się coś bardzo ważnego na Wiśle. Po pokoju toruńskim Polacy odzyskali panowanie nad całą żeglowną Wisłą i wtedy rozpoczęła się żegluga, która zapoczątkowała ponad 300 lat najlepszego rozwoju Rzeczpospolitej i żeglugi wiślanej, które wpływały na całą Europę – wyjaśniał w RDC. – Chcieliśmy to uczcić. Dostaliśmy wsparcie od samorządów, zwróciliśmy się do sejmu – opowiadał. Jak dodał, posłom spodobał się ten pomysł i rok 2017 został ustanowiony Rokiem Rzeki Wisły. Zwrócił uwagę, że także sejmik wojewódzki ustanowił Rok Rzeki Wisły na Mazowszu.

Tak naprawdę nie chodzi o święto, ale działania, które chcemy wykonać przy okazji i energię ludzi. Mamy zaplanowanych bardzo wiele wydarzeń – mówił Jankowski. Tłumaczył, że są prowadzone akcje edukacyjne w przedszkolach, szkołach i bibliotekach, a fundacja organizuje liczne wydarzenia, w tym rejsy po Wiśle czy szkółkę żeglarstwa wiślanego. – W Warszawie jest też Dzielnica Wisła. To z jednej strony osobny byt, zarówno administracyjny, jak i społeczny, kulturalny. Od 2012 roku warszawiacy rozpoczęli tłumny powrót nad Wisłę. Naszym zadaniem jest nie tylko zapewnienie im podstawowych rozrywek, jak grill, piwo i bycie nad rzeką, ale też zdrowych i kulturalnych wydarzeń – przekonywał gość RDC. Dowiedz się więcej o wydarzeniach w ramach Roku Rzeki Wisły.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone