SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Trwa konkurs na dyrektora Muzeum Żołnierzy Wyklętych

Muzeum Żołnierzy Wyklętych/fot. PAP/Artur Reszko

Ostrołęcki ratusz prowadzi konkurs na stanowisko dyrektora Muzeum Żołnierzy Wyklętych. Po rezygnacji Jacka Karczewskiego pełniącym obowiązki szefem placówki jest dr Jerzy Kurstak. Urząd Miasta przyjmuje oferty do drugiego grudnia.

Od kandydatów oczekuje się m.in. trzyletniego stażu pracy na stanowisku kierowniczym i wykształcenia wyższego magisterskiego, związanego z podstawową działalnością placówki, lub ekonomicznego czy prawniczego. Ponadto kandydat powinien znać problematykę działalności samorządowych instytucji kultury. Chętni mogą się wcześniej zapoznać z warunkami organizacyjno-finansowymi działalności muzeum.

Rezygnacja dyrektora

Jacek Karczewski po sześciu latach kierowania placówką złożył 1 sierpnia rezygnację z pełnionej funkcji. Do końca października przebywał na zaległym urlopie wypoczynkowym.

18 października ostrołęcki magistrat powierzył stanowisko dyrektora MŻW dr. Jerzemu Kurstakowi. To etatowy pracownik muzeum, z najdłuższym stażem pracy w tej instytucji oraz doświadczeniem naukowym i administracyjnym.

Karczewski w oświadczeniu opublikowanym w dniu złożenia rezygnacji podkreślił, że tworzył muzeum przez ponad sześć lat. – To były lata treściwe, pełne wytężonej pracy – zaznaczył.

Zapowiedzi

Nie poinformował jednak o powodach swojej decyzji. Podał jedynie, że nie przestanie zajmować się historią. Napisał, że ma „zamiar działać na tym polu dużo aktywniej”, niż mógł dotychczas. „Chcę dokończyć rozpoczęte dawno projekty, na które w natłoku spraw zabrakło czasu, a w planach mam kolejne. Jestem też otwarty na propozycje współpracy” – dodał.

Jacek Karczewski jest historykiem, absolwent Uniwersytetu w Białymstoku, popularyzatorem historii, autorem kilkudziesięciu artykułów w czasopismach naukowych i popularnonaukowych. Odznaczony medalami Za zasługi dla ŚZŻAK, Pro Patria i Złotym Krzyżem Zasługi za działalność na rzecz upamiętniania historii Polski i propagowanie wiedzy o żołnierzach wyklętych.

Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce zostało powołane do życia na mocy uchwały Rada Miasta Ostrołęki w 2013 r. W 2016 r. w siedzibie placówki wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński oraz ówczesny prezydent Ostrołęki Janusz Kotowski podpisali umowę w sprawie prowadzenia muzeum jako wspólnej instytucji kultury.

Czytaj też:

Jerzy Kurstak p.o. dyrektora Muzeum Żołnierzy Wyklętych

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone