SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Tramwajem na Kasprzaka za dwa lata. Jest umowa na budowę trasy

fot. UM Warszawa

Warszawski ratusz podpisał dziś umowę na budowę nowej trasy tramwajowej w stolicy. Jeszcze w tym roku rozpoczną się prace, a pierwszy tramwaj pojedzie ul. Kasprzaka za dwa lata. Zapewni to szybki dojazd do dwóch stacji metra – Rondo Daszyńskiego i Rondo ONZ. Podróż potrwa zaledwie kilkanaście minut – zapewniają władze miasta.

To ważna linia dla Warszawy – podkreślał prezes Tramwajów Warszawskich Wojciech Bartelski. – Bardzo udrażnia tranzyt tramwajowy z Woli, z Bemowa, z Odolan, gdzie teraz buduje się mnóstwo mieszkań, ale docelowo dzięki temu właśnie kawałkowi będzie możliwe podłączenie zarówno od strony Odolan, jak i od strony bliższej Woli budowanego już tunelu przy Dworcu Zachodnim i przeciągnięcie tramwaju od ul. Kasprzaka aż do ulicy Grójeckiej – mówił.

Prace będą prowadzone na odcinku o długości niemal 3,5 km. Między ul. Wolską a ul. Skierniewicką zostaną wybudowane nowe tory – około 2,3 km. Już istniejące w ul. Wolskiej i Kasprzaka, o długości ok. 1,2 km, zostaną zmodernizowane.

Pierwsze prace jeszcze w tym roku

Inwestycją zajmie się konsorcjum dwóch firm Strabag Sp. z o.o. i Strabag Rail a.s. za kwotę 205,4 mln zł.

Na realizację mamy 20 miesięcy, bez kwartałów zimowych – informował członek zarządu firmy wykonawczej Wojciech Trojanowski. – Warszawiacy dostaną 3,5 km zmodernizowanej bądź nowo wybudowanej linii tramwajowej i 10 przystanków tramwajowych, nowoczesnych, dostosowanych do osób o ograniczonej mobilności – tłumaczył.

Pasażerowie skorzystają z sześciu nowych peronów na przystankach: przy Płockiej, przy przystanku kolejowym Warszawa Wola oraz przy ul. Ordona. Wszystkie przystanki będą przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, opiekunów z dziećmi w wózkach i seniorów. Do przystanku przy ul. Ordona, który będzie poniżej poziomu terenu będzie można dostać się windą i z pomocą pochylni. Będzie „zielona fala” a tory na ul. Kasprzaka, tak jak na Grochowskiej, zostaną obsadzone rozchodnikiem.

Pierwsze prace związane z przejęciem placu budowy i organizacją zaplecza technicznego rozpoczną się jeszcze w tym roku. Budowa nowej trasy tramwajowej zgodnie z planem ma się zakończyć w 2023 roku.

Tramwaje inwestycje w stolicy

Budowa tramwaju na Kasprzaka to jedna z kilku tramwajowych inwestycji w stolicy. Otworzono już nową trasę do Winnicy. Tramwaje Warszawskie wybrały firmę, która zbuduje zajezdnię na Annopolu i ogłosiły przetarg na budowę tramwaju do Wilanowa. Pierwsze ze 123 nowo zamówionych tramwajów Huyndai przewiozły już pierwszych warszawiaków.

Trwają też prace nad projektami budowlanymi kolejnych tras tramwajowych – między innymi trasy na Gocław i dalszymi fragmentami magistrali tramwajowej Wola – Wilanów. Przygotowywane inwestycje mają szanse na finansowanie z nowych środków UE na lata 2021–2027. Złożono też wnioski o decyzję środowiskową na budowę tras na Zieloną Białołękę i na al. Wilanowskiej.

Czytaj też:

Zmiany na rondzie Dmowskiego. Sprawdź nową organizację ruchu

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone