SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Europejskie tournee I, CULTURE Orchestra. Na początek Warszawa

fot. Unsplash

Europejskie tournee I, CULTURE Orchestra rozpocznie koncert, który odbędzie się 22 lipca, na Zamku Królewskim w Warszawie, podczas festiwalu „Ogrody Muzyczne”. Zespół weźmie również udział w obchodach 100-lecia odzyskania niepodległości.

Podczas trasy koncertowej ICO wystąpi m.in. w Opera Berlioz w Montpellier podczas Festiwalu Radia Francuskiego, w Concertgebouw w Amsterdamie oraz Tivoli w Kopenhadze. Orkiestrą zadyryguje Kirill Karabits, który jest również dyrektorem artystycznym ICO. Solistą podczas letniej trasy koncertowej będzie serbski skrzypek Nemanja Radulović.

Działająca od siedmiu lat I, CULTURE Orchestra składa się z muzyków poniżej 28 roku życia, z Polski i krajów Partnerstwa Wschodniego. Jak podali organizatorzy, „z okazji obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości do orkiestry dołączą także młodzi artyści z krajów Europy Środkowej, w 2018 r. z ICO zagrają Węgrzy”. Muzycy kolejnych edycji wyłaniani są co roku, podczas przesłuchań organizowanych przez Instytut Adama Mickiewicza.

Program trasy koncertowej artyści przygotowują podczas dwutygodniowego pobytu w Katowicach. Muzycy doskonalą swój warsztat podczas prób sekcyjnych z tutorami, którzy, na co dzień pracują m.in. w London Symphony Orchestra, Berliner Philharmoniker oraz BBC Symphony Orchestra.

Strawiński, Czajkowski, Moniuszko

Podczas letniej trasy koncertowej muzycy I,CULTURE Orchestra zagrają „Święto wiosny” Igora Strawińskiego, Koncert skrzypcowy Piotra Czajkowskiego, Mazura z opery „Halka” Stanisława Moniuszki, Koncert skrzypcowy g-moll Sergiusza Prokofiewa oraz utwory kompozytorów z krajów Partnerstwa Wschodniego: Suitę z baletu „Spartakus” op. 82b nr 1 i Adagio ze suity nr 2 Ormianina Arama Chaczaturiana i Suitę barokową „Siedem piękności” azerskiego twórcy Kara Karajewa.

Według informacji podanej przez organizatorów „Jesienią 2018 r. I,CULTURE Orchestra zagra koncerty w ramach zagranicznego programu obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości POLSKA 100”.

25 października młodzi muzycy wystąpią w Brukseli w sali koncertowej Palais de Beaux-Arts. Podczas koncertu odbędzie się pierwsze zagraniczne wykonanie Poloneza na orkiestrę symfoniczną Krzysztofa Pendereckiego, I Koncert skrzypcowy Karola Szymanowskiego w wykonaniu Niemki, Carolin Widmann oraz „Święto wiosny” Igora Strawińskiego.

29 października muzycy wykonają ten sam repertuar w Elbphilharmonie w Hamburgu. Wydarzenie będzie częścią cyklu 13 koncertów z muzyką polskich kompozytorów: Witolda Lutosławskiego, Krzysztofa Pendereckiego, Andrzeja Panufnika, Ignacego Jana Paderewskiego i Karola Szymanowskiego.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone