SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Terminy szczepień przeciw COVID-19. Od kiedy można się zarejestrować?

Szczepienia na COVID-19/fot. PAP/Andrzej Grygiel

Zmiany w kalendarzu szczepień przeciw COVID-19 w Polsce. Trwa etap, w którym szczepieni są przedstawiciele kadry medycznej i rodzice wcześniaków. O nowych terminach rejestracji oraz prognozowanych datach szczepień osób z kolejnych grup poinformował szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk.

KORONAWIRUS NA MAZOWSZU. ZOBACZ MAPĘ ZAKAŻEŃ

Zapisy na szczepienie „grupy zero” kończą się w czwartek 14 stycznia, a w piątek rozpoczną się zapisy osób z „grupy pierwszej”. Wtedy też rejestrować się będą mogli seniorzy powyżej 80. roku życia. W kolejnych dniach zostaną zaszczepieni mieszkańcy Domów Pomocy Społecznej. Nie zmienia się termin początku szczepień dla seniorów z grupy 70 plus – to 25 stycznia.

Od 15 stycznia na konkretne terminy będą mogli umawiać się seniorzy powyżej 80. roku życia. Między 18 a 22 stycznia zostaną zaszczepieni pacjenci DPS-ów. Zrobią to zespoły wyjazdowe i w tym czasie wszystkie DPS-y w Polsce będą szczepione – poinformował Michał Dworczyk, szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. szczepień.

Od 22 stycznia na szczepienia będą mogły się zapisywać osoby powyżej 70. roku życia. Dworczyk wyjaśniał, że rozdzielono terminy zapisów dla grup seniorów ze względu na rekomendację Rady Medycznej działającej przy premierze. W jej ocenie, osoby w wieku 80 plus powinny mieć przywilej wyboru jak najbliższych terminów szczepienia. – Ponieważ te osoby są właśnie najbardziej narażone na trudny przebieg COVID-19. Nic się nie zmienia, 25 stycznia rozpoczynają się szczepienia populacyjne dla seniorów powyżej 70. roku życia – zaznaczył szef Kancelarii Premiera.

Na szczepienie będzie się można zapisać na trzy sposoby. Rejestracja będzie prowadzona przez internet, bezpośrednio w przychodni lub telefonicznie pod numerem 989. Osoba dzwoniąca uzyska kontakt z konsultantem, u którego zapisze się na konkretny termin we wskazanym punkcie. – To nie musi być punkt akurat w gminie, z której pochodzi ta osoba, to może również być punkt w jakimś innym miejscu w Polsce. Umawiamy konkretną datę, godzinę i punkt. Od razu wtedy następuje umówienie na drugą szczepionkę – wyjaśniał Dworczyk. Dzień przed szczepieniem senior otrzyma SMS z przypomnieniem o wizycie. W sieci rejestracja będzie możliwa przez Internetowe Konto Pacjenta, które można założyć TUTAJ.

fot. PAP/Maciej Zieliński

Dojazd do punktu szczepień

Według zapewnień rządu, osoby, które będą chciały zaszczepić się przeciw COVID-19, ale mają trudność z dotarciem do punktu, będą mogły skorzystać ze specjalnie zorganizowanego transportu.

Od jutra ruszy organizacja tego transportu w gminach. Zwrócimy się także z prośbą do gmin, aby każda z nich do 15 stycznia zorganizowała linię telefoniczną, infolinię dla obywateli i dla mieszkańców danej gminy tak, aby w jasny sposób każdy, kto potrzebuje transportu mógł ten transport uzyskać – mówił w poniedziałek wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker.

Szczepienia kolejnych grup

W ramach pierwszego etapu zaszczepieni mają zostać: nauczyciele, pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie. Zapisy dla tych osób mają rozpocząć się na przełomie marca i kwietnia.

W drugim etapie to: osoby w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, albo w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia, osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne

W trzecim etapie: przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Realizowane będą także powszechne szczepienia pozostałej części dorosłej populacji.

W Polsce szczepienia przeciw COVID-19 szczepionką konsorcjum firm Pfizer i BioNTech, rozprowadzaną w UE pod marką Comirnaty rozpoczęły się 27 grudnia. W grupie zero szczepieni są w tzw. szpitalach węzłowych, których jest 509, pracownicy sektora ochrony zdrowia (np. lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy DPS-ów i MOPS-ów, personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych, a także rodzice wcześniaków. Szczepionki Comirnaty – jak informują jej producenci – muszą być przechowywane w temperaturze minus 75 stopni C. Po wyjęciu ich z chłodni, przy zachowaniu temperatury od 2 do 8 stopni C., mogą być użyte do szczepienia tylko przez 120 godzin, czyli tylko przez 5 dni.

Według danych na wtorek, do tej pory w Polsce zaszczepione przeciwko COVID-19 zostały 257 834 osoby.

Czytaj też:

Koronawirus. Najmłodsi uczniowie wracają do szkół po feriach

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone