SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Taniec, śpiew i zabawa. W niedzielę Mazurki nad Wisłą [SPRAWDŹ]

fot. Pixabay

Fundacja Wszystkie Mazurki Świata zaprasza w niedzielę na Mazurki nad Wisłą na Plażówce Saskiej. To dzień pełen atrakcji dla dzieci i dorosłych, z polską muzyką tradycyjną – poinformowała rzeczniczka prasowa Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata Jagna Knittel.

Impreza Mazurki nad Wisłą na Plażówce Saskiej przy ul. Wał Miedzeszyński 389 rozpocznie się o godz. 16.00. W programie przewidziano m.in. prezentacje tańców, piosenek i zabaw z Żywiecczyzny w wykonaniu Składu Niearchaicznego. Opowieści z Wisły i Bałtyku przedstawi Parparusza, czyli Wędrowna Wytwórnia Zdarzeń, a piosenki i zabawy z różnych stron Polski – Teatrzyk Słuchaj Uchem.

O godz. 19 rozpocznie się potańcówka, podczas której zagrają: Skład Niearchaiczny, Kapela Pańczaków i Adama Tarnowskiego, Jazgodki i Janusz Prusinowski Kompania. Organizatorem imprezy jest Fundacja Wszystkie Mazurki Świata. Mazurki nad Wisłą dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Promocja muzyki tradycyjnej 

Fundacja Wszystkie Mazurki Świata powstała w 2010 r. po to, by promować polską muzykę tradycyjną, w formach zaczerpniętych bezpośrednio od wiejskich muzykantów i tancerzy. Odwołanie się w nazwie do mazurka, najpopularniejszej w Polsce formy melodycznej i tanecznej, daje możliwość przedstawiania polskiej muzyki na tle muzyki świata i w powiązaniu z nią.

Pierwszy festiwal 

W Roku Chopinowskim tj. w 2010 odbył się pierwszy festiwal Wszystkie Mazurki Świata, który powstał z inicjatywy Janusza Prusinowskiego i Piotra Piszczatowskiego. Wraz z Jagną Knittel i Katarzyną Lindner założyli oni Fundację Wszystkie Mazurki Świata, która wiosną i jesienią organizuje festiwale, a także realizuje inne przedsięwzięcia związane z muzyką tradycyjną, jak np. Małe Mazurki (skierowane do dzieci) czy Poniedziałki Mazurkowe (w drugi dzień Świąt Wielkiej Nocy) przy Kościele Pokamedulskim na Bielanach.

Na festiwalach obok wykonawców muzyki wiejskiej często goszczą muzycy jazzowi i kompozytorzy współcześni. Na Wszystkich Mazurkach Świata występowali m.in. Tomasz Stańko, Michał Urbaniak, Zbigniew Namysłowski i Kawalerowie Błotni.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone