SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
RDC
rdc player

T. Makowski: najczęściej czytamy kryminały i polskich pisarzy

Tomasz Makowski/fot. RDC

Polacy czytają coraz więcej. W „Poranku RDC” dyrektor Biblioteki Narodowej powiedział, że w 2020 roku 42 proc. Polaków choć raz sięgnęło po książkę. Doktor Tomasz Makowski wskazał, że mamy wynik najlepszy od sześciu lat, oznaczający wzrost o 3 proc. w skali roku i o 5 proc. w skali dwóch lat.

– Czytamy najchętniej kryminały i polskich pisarzy – podkreślał. – Mamy obecność i Remigiusza Mroza, co jest zrozumiałe, bo to jest dużo pozycji, ogromne nakłady, a w tej chwili jeszcze ekranizacje, które mocno podbijają zainteresowanie książką. Cały czas wysoka pozycja, bo drugie miejsce Olgi Tokarczuk. To jest nawet zaskakujące, bo w zeszłym roku była zrozumiała ze względu na Bookera i Nobla, ale to literatura bardziej wyrafinowana – mówił.

Książka to idealny prezent. – Od trzech lat intensywnie podarowujemy książki różnym osobom, ale też i to w badaniach bardzo dokładnie widać, czytamy to co otrzymaliśmy. Czyli zdaje się, że książka wróciła na listę prestiżowych prezentów. Jeszcze kilka lat temu dla wielu osób wydawała się małym prezentem, niegodnym, różnych imprez i okoliczności. To znaczy że klimat wokół książki się zmienia pozytywnie – tłumaczył.

Czytanie się opłaca. Aby zachęcić do czytania trzeba dać dobry przykład.

– Osoby, które czytają, łatwiej osiągają sukces, są bardziej kreatywne, bardziej komunikatywne, mają więcej tematów do rozmowy. Są po prostu atrakcyjniejsze. Jeżeli rodzicom słuchających nas w tej chwili zależy na sukcesie ich dzieci lub wnuków, to proszę pokazać im, nie mówić. Jeżeli ktoś chce odzwyczaić od palenia, to niech nie mówi że nie należy palić, tylko niech sam rzuci palenie – wyjaśniał.

Najwięcej czytają młodzi, najmniej starsi. Badanie wykazało, tak jak w poprzednich latach, że kobiety czytają częściej niż mężczyźni – odpowiednio 51 proc. i 33 proc.

Posłuchaj całej audycji: Poranek RDC: Czytelnictwo w Polsce. Raport Biblioteki Narodowej

Czytaj też: Kobiety na studiach technicznych. Najwięcej na SGH 

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone