SŁUCHAJ ONLINE
MENU

„Sztuka Wicekrólestwa Peru” w Muzeum Narodowym

Muzeum Narodowe w Warszawie/GFDL

Wystawa ta będzie niezwykłą niespodzianką. Prezentuje dzieła z prywatnej kolekcji Barbosa Stern – powiedziała we wtorek dyrektor Muzeum Narodowego (MNW) w Warszawie Agnieszka Morawińska. Ekspozycja „Sztuka Wicekrólestwa Peru” czynna będzie w MNW od 2 marca.

– Wyjątkowość tej sztuki polega na jej niezwykłej barwności – i w miarę upływu czasu na coraz większej naiwności, ale naiwności malowniczej – powiedziała we wtorek PAP kuratorka ekspozycji Justyna Guze. – Ta wystawa swoją barwnością cieszy oczy i serca – dodała. Guze przypomniała, że w Cuzco powstała nieformalna szkoła, gdzie „uczyli miejscowych artystów przyjezdni artyści z Europy”. – Ale oni malowali tak, jak umieli najlepiej – a pewne formy przedstawień, te renesansowe, były im obce – podkreśliła.

Natomiast profuzja dekoracji, ornamentów, złoceń, ozdób, kwiatów, drobnych zwierząt i ptaków w tłach była ogromna. Myślę, że ówcześni artyści miejscowi usiłowali oswoić katolicyzm, religię, która wciąż jeszcze była nowa, bo od chrystianizacji minęło sto, sto pięćdziesiąt lat – mówiła historyk sztuki. – Oni musieli uczynić te motywy, które przyszły z nową wiarą, bardziej dostępnymi – oswoić je dla rodzimych odbiorców – oceniła.

Wystawa ta, mam nadzieję, będzie bardzo niezwykłą niespodzianką (…) Prezentuje dzieła z prywatnej kolekcji Barbosa Stern – powiedziała podczas konferencji prasowej dyrektor MNW prof. Agnieszka Morawińska. Podkreśliła, że wystawa odbywa się w ramach obchodów 95-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Peru. Prof. Morawińska wyjaśniła, że to pierwszy pokaz zbiorów z tej kolekcji w Polsce, a geneza organizacji tej ekspozycji sięga 2015 r., gdy MNW odwiedził Maciej Winiarek, który przez lata pracował w Peru i w porozumieniu z polską ambasador w Limie oraz właścicielami kolekcji przywiózł ilustracje na temat zbiorów Barbosa Stern. W rezultacie rozmów dyrektorzy MNW udali się do Limy, gdzie odwiedzili właścicieli kolekcji i ustalili warunki prezentacji zbiorów w Warszawie.

W konferencji w MNW uczestniczyli właściciele kolekcji – Sylvia Stern Deutsch De Barbosa i Aldo Barbosa Stern, który poinformował, że początki rodzinnego zbioru sięgają 1966 r. Dodał, że „ta pasja szybko przerodziła się w obsesję zbierania peruwiańskiego malarstwa i wyrobów ze srebra”. – Na początku nasza kolekcja rozwijała się na podstawie bardzo reprezentatywnych dzieł sztuki – takich, jak przedstawiające św. Różę z Limy, Chrystusa Wybawiciela od trzęsienia ziemi. Następnie chcieliśmy przejść do szerszego spektrum, żeby odzwierciedlało życie społeczne ludzi w Andach – mówił Aldo Barbosa Stern. Uczestniczący w konferencji ambasador Peru w Polsce Alberto Salas Barahona stwierdził, że „jest to najważniejsza kolekcja sztuki pochodzącej z okresu Wicekrólestwa Peru”, którą pokazano już w ponad stu miejscach na świecie.

Na ekspozycji dzieł z kolekcji Barbosa-Stern z Limy zaprezentowano ponad 80 artefaktów – 62 prace malarskie (obrazy i ryciny) oraz 19 eksponatów ze srebra. Większość stanowią obrazy Matki Boskiej, często zdobione wielokolorowymi pióropuszami, wizerunki świętych i archaniołów oraz przedmioty kultu religijnego (pateny i kadzielnice) i świeckiego – kobiece szpile do spinania ubrań.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2018 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone