SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Sztuczna trzustka z Polski. Naukowcy z PW i UW pracują nad bionicznym organem

fot. Pexels

Naukowcy z Instytutu Biologii Doświadczalnej imienia Marcelego Nenckiego Polskiej Akademii Nauk pracują nad sztuczną, bioniczną trzustką. Prace prowadzone są, między innymi, we współpracy z Politechniką Warszawską i Warszawskim Uniwersytetem Medycznym.

Za parę lat, jeśli projekt się powiedzie, chorzy na cukrzycę typu pierwszego będą mieli zupełnie innowacyjną metodę leczenia. – Bioniczna trzustka będzie wszczepiona do organizmu człowieka – mówi profesor Agnieszka Dobrzyń z Pracowni Sygnałów Komórkowych i Zaburzeń Metabolicznych Instytutu imienia Nenckiego. Trzustka będzie wykonana z polimerów, które będzie można wszczepić do ciała człowieka. Wewnątrz będą znajdowały się wyspy trzustkowe wyhodowane z komórek macierzystych pobieranych z tkanki tłuszczowej albo ze szpiku kostnego pacjenta i przekształcone w komórki wydzielające insulinę i glukagon.

– Już dziś można przeszczepić trzustkę albo wyspy trzustkowe – podkreśla profesor Agnieszka Dobrzyń. Natomiast tego typu przeszczepy wiążą się z ogromnym obciążeniem dla pacjenta w postaci terapii immunosupresyjnej. Dlatego wyspy trzustkowe w bionicznej trzustce będą pochodziły z własnych komórek macierzystych. W tym wypadku przeszczep nie będzie wymagał podawania leków immunosupresyjnych.

Profesor Agnieszka Dobrzyń dodaje, że narząd będzie wykonany w technologii 3D. Biodrukowanie narządów jest już wykorzystywane w medycynie. – Do tworzenia narządów na drukarce 3D będą wykorzystane polimery, które są akceptowane przez ciało człowieka – wyjaśnia profesor. Projekt otrzymał dofinansowanie, między innymi, z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Nad sztuczną trzustką pracują również naukowcy w takich krajach, jak Stany Zjednoczone, Niemcy, Holandia.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone