SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Szpitale tymczasowe w Siedlcach i Radomiu ponownie otwarte

Szpital tymczasowy w Siedlcach (L) oraz szpital tymczasowy w Radomiu (P)/fot. PAP/Przemysław Piątkowski/PAP/Adam Kumorowicz

Przeznaczone dla pacjentów z COVID-19 szpitale tymczasowe w Siedlcach i Radomiu w poniedziałek wznowiły działanie. Obie placówki funkcjonowały w dobie trzeciej fali pandemii, zostały wygaszone latem tego roku. Decyzja o ich reaktywacji została podjęta przez resort zdrowia w związku z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem na Mazowszu.

ZOBACZ AKTUALNĄ MAPĘ ZAKAŻEŃ KORONAWIRUSEM W POLSCE

KORONAWIRUS NA MAZOWSZU. ZOBACZ MAPĘ ZAKAŻEŃ

Szpital tymczasowy w Siedlcach, podobnie jak wcześniej, działa przy szpitalu wojewódzkim, w budynku dawnej rehabilitacji. Tak jak w Radomiu, dla pacjentów przygotowano 56 łóżek covidowych oraz 10 tzw. respiratorowych. Podczas poprzedniej fal miejsc było łącznie 100.

Prace nad uruchomieniem placówki trwały przez ostatni tydzień – mówi RDC rzeczniczka szpitala wojewódzkiego Barbara Jakubczyk. – Kadra została przeniesiona z oddziału pulmonologicznego – dodaje.

Szpital będzie przygotowany na zwiększenie liczby miejsc. Do tej pory pacjenci byli przekazywani do Szpitala Południowego w Warszawie – jedynej do tej pory aktywnej placówki covidowej w województwie.

W Radomiu szpital tymczasowy, jak poprzednio, będzie działał w budynku rehabilitacji Radomskiego Szpitala Specjalistycznego, przy ulicy Narutowicza.

Przygotowanych 56 łóżek covidowych i 10 respiratorowych to tzw. pierwszy moduł. – Liczba miejsc może zostać zwiększona do stu. Ponadto możliwe jest uruchomienie miejsc respiratorowych. Szpital tymczasowy jest gotowy do rozpoczęcia przyjmowania chorych, zapewniony będzie również personel medyczny – zaznacza rzeczniczka RSS Elżbieta Cieślak.

O przyjęcie chorych proszą już  szpitale spoza Radomia. Weekend był przedsmakiem tego, co nas czeka – mówi kierujący placówką dr Wojciech Dworzański.

Do tej pory pacjenci zakażeni SARS-CoV-2 przebywali na Oddziale Obserwacyjno-Zakaźnym w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym. Obecnie oddział jest przepełniony.

Szpital tymczasowy w Radomiu zaczął funkcjonować 20 marca tego roku, został wygaszony na początku lipca. Adaptację pomieszczeń, wyposażenie medyczne, biurowe oraz 80 łóżek zapewnił Totalizator Sportowy. Kosztowało to ok. 8 mln zł. Z kolei szpital tymczasowy w Siedlcach został oddany do użytku 7 grudnia ubiegłego roku. Placówka powstała w zaledwie trzy tygodnie – zorganizowano ją w budynku dawnej onkologii szpitala wojewódzkiego. Sale przeszły potrzebne remonty, zostały dostosowane do potrzeb pacjentów.

Minionej doby na Mazowszu potwierdzono 227 nowych zakażeń koroanwirusem. Zmarły trzy osoby chore na COVID-19. Więcej TUTAJ.

Czytaj też:

Przybywa pacjentów w Szpitalu Południowym. NFZ uspokaja

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone