SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Ostrołęka. Szpital tymczasowy wznawia przyjęcia. Wystarczy kadry?

Szpital tymczasowy w Ostrołęce/fot. PAP/Artur Reszko

Szpital tymczasowy w Ostrołęce 5 listopada wznowi działalność. – Dla pacjentów chorych na COVID-19 przygotowany zostanie pierwszy moduł, czyli 46 łóżek – mówi Radiu dla Ciebie dyrektor Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Ostrołęce Paweł Natkowski.

ZOBACZ AKTUALNĄ MAPĘ ZAKAŻEŃ KORONAWIRUSEM W POLSCE

KORONAWIRUS NA MAZOWSZU. ZOBACZ MAPĘ ZAKAŻEŃ

Jeżeli dojdzie do zapełnienia tych 46 łóżek, będziemy uruchamiać następne moduły. Na dziś ze strony wojewody nie ma potrzeby uruchamiania kolejnych łóżek. Dla każdego pacjenta zapewnione jest wspomaganie wentylacji – podaje Paweł Natkowski.

Podobnie jak przy wcześniejszym uruchomieniu szpitala, problemem może być brak kadry. – Mamy nadzieję, że tak jak w poprzednim przypadku, będziemy w stanie własną kadrą obsłużyć cały szpital tymczasowy – wyraża nadzieję dyrektor.

Szpital tymczasowy w Ostrołęce znajduje się przy szpitalu specjalistycznym. Został wykonany w technologii modułowej. Maksymalnie – przy uruchomionych wszystkich modułach – może pomieścić 196 łóżek. Obecnie pacjenci chorzy na COVID-19 – jest ich dziesięciu, znajdują się na oddziale zakaźnym.

Ostrołęka i inne szpitale tymczasowe w regionie

Budowę szpitala tymczasowego w Ostrołęce sfinansował PKN Orlen, a podmiotem koordynującym prace była Energa.

Według pierwszych zapowiedzi szpital tymczasowy w Ostrołęce miał zostać otwarty w grudniu ubiegłego roku. Tak się jednak nie stało. Również w zaplanowanym na 11 marca terminie placówki nie udało się otworzyć. Brakowało wówczas podstawowego sprzętu, m.in. reduktorów tlenu. Innym problemem były braki kadrowe. Ostatecznie szpital uruchomiono 17 marca 2021 r. Z kolei 1 czerwca urząd wojewody poinformował o wygaszeniu placówki.

Pierwszy szpital tymczasowy na Mazowszu powstał w Warszawie na Stadionie Narodowym. Na razie jest on wygaszony. Pacjentów chorych na COVID-19 przyjmuje Szpital Południowy. W regionie zaś działają szpitale tymczasowe w Siedlcach i Radomiu.

Czytaj też:

Koronawirus na Mazowszu. Sprawdzamy sytuację w szpitalach tymczasowych w regionie

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone