SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Szpital Południowy wznowił przyjęcia. „Koniec wielkiej operacji”

fot. FB Szpital Południowy

Szpital Południowy na warszawskim Ursynowie wznowił przyjęcia pacjentów z COVID-19 – przekazała w sobotę Marzena Wojewódzka z biura prasowego stołecznego ratusza. Dziennie do placówki będzie mogło trafić 20-25 chorych. Wcześniej wiceprezydent miasta Renata Kaznowska poinformowała o zakończeniu prac nad nową instalacją tlenową. Dotychczasowa była przeciążona w związku z wysoką liczbą hospitalizowanych.

KORONAWIRUS NA MAZOWSZU. ZOBACZ MAPĘ ZAKAŻEŃ

„Pomiarem ciśnienia tlenu i szczelności instalacji zakończyliśmy trwającą 2 tyg. wielką operację budowy dodatkowej instalacji tlenowej w Szpitalu Południowym. Jutro zaczynamy przyjęcia. Dziękuję wszystkim współpracownikom za olbrzymie zaangażowanie i determinację” – napisała w piątek na Twitterze Renata Kaznowska.

Około godziny 13:00 Szpital Południowy wznowił przyjęcia – poinformowała Radio dla Ciebie w sobotę Marzena Wojewódzka z ratusza. – Placówka jest w stanie przyjąć około 20-25 pacjentów dziennie. Do tego należy doliczyć 70 osób, które są już hospitalizowane – dodała.

Zgodnie z decyzją ministra zdrowia Adama Niedzielskiego w Szpitalu Południowym działa tymczasowy szpital covidowy z 300 miejscami do leczenia osób zakażonych koronawirusem. Pod koniec października doszło tam od usterki instalacji tlenowej. Jak tłumaczył ratusz, powodem była duża liczba pacjentów, z których część wymagała podłączenia do respiratorów – generowało to ogromny jednoczesny pobór tlenu i skutkowało przekroczeniem wydajności instalacji. 25 października podjęto decyzję o wstrzymaniu przyjęć.

Niezależna instalacja tlenowa

Wiceprezydent stolicy Renata Kaznowska, która odpowiada w ratuszu za sprawy związane ze zdrowiem, poinformowała na początku listopada, że miasto podjęło działania, by rozbudować instalację tlenową tak, by Szpital Południowy mógł jak najszybciej wznowić przyjęcia pacjentów. Jak dodała, projekt nowej instalacji powstał w ekspresowym tempie, a pacjenci z COVID-19 mają trafiać na Ursynów ponownie od 12 listopada.

Rekordowa liczba pacjentów

Ratusz przypomniał, że w niedzielę 24 października w placówce padł rekord liczby przyjętych pacjentów – w szpitalu hospitalizowano wówczas 270 osób. Wszyscy leczeni wymagali tlenoterapii na różnych poziomach, w tym również podłączenia do urządzeń typu hi-flow (aparat do wysokoprzepływowej terapii tlenem) oraz respiratorów. Z powodu jednoczesnego ogromnego poboru tlenu dostarczanego pacjentom hospitalizowanym w Szpitalu Południowym doszło do ponad dwukrotnego obciążenia sieci tlenowej i uszkodzenia elementów instalacji.

Trzy dni później w szpitalu zwołano sztab kryzysowy z udziałem wojewody mazowieckiego, który podjął decyzję, aby pacjenci pozostali w placówce. Kolejnego dnia rano reduktory zostały wymienione. „Nie było potrzeby relokowania pacjentów. Jednakże z powodu olbrzymiego przekroczenia poboru tlenu niezbędne było wstrzymanie przyjęć pacjentów i zejście do jednoczesnego poboru tlenu na poziomie ok. 100 m sześciennych na godzinę” – wskazał ratusz.

Miasto przypomniało przy tym, że Szpital Południowy był projektowany jako wieloprofilowa placówka medyczna, a nie szpital covidowy, gdzie zachodzi konieczność jednoczesnego podłączenia do tlenu niemal 300 pacjentów. „Wydolność istniejącej instalacji to ok. 100 m sześciennych tlenu na godzinę, a zapotrzebowanie na pobór tlenu wyniosło ponad 220 m sześciennych na godzinę” – zaznaczył ratusz.

W sobotę w stolicy potwierdzono 1146 zakażeń SARS-CoV-2. Zmarło 8 osób chorych na COVID-19.

Czytaj też:

Szpital Południowy wstrzymał przyjęcia przez problemy z tlenem

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone