SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Szpital Południowy wstrzymał przyjęcia. Problemy z tlenem

Szpital Południowy w Warszawie/fot. PAP/Leszek Szymański

Szpital Południowy w Warszawie wstrzymuje przyjęcia nowych pacjentów z COVID-19 – poinformował w poniedziałek po południu stołeczny ratusz. Obecnie w placówce przebywa 270 chorych, w tym 42 osoby pod respiratorami. „Oznacza to ogromny jednoczesny pobór tlenu, co skutkuje przekroczeniem wydajności instalacji tlenowej, która była zaprojektowana na zupełnie inne warunki” – czytamy komunikacie.

KORONAWIRUS NA MAZOWSZU. ZOBACZ MAPĘ ZAKAŻEŃ

„M.st. Warszawa rekomenduje rewizję decyzji Ministra Zdrowia i zmniejszenie liczby łóżek w Szpitalu Południowym do maksimum 196 zwykłych i 50 respiratorowych. Ponadto stolica apeluje do rządu o pilne działania nakłaniające do szczepień przeciw COVID-19” – przekazał ratusz w komunikacie.

Instalacja tlenowa w szpitalu przestaje być wydolna. – Pobór tlenu jest również generowany przez łóżka zwykłe, na których są pacjenci nieprzechodzący najcięższej postaci COVID-19. Oni też są podłączeni do instalacji tlenowej, która nie jest już na tyle wydolna, żeby zapewnić takie ilości tlenu – mówi Radiu dla Ciebie Marzena Wojewódzka z ratusza.

Potrzeba decyzji

Jak poinformował urząd miasta, w Szpitalu Południowym hospitalizowani są głównie niezaszczepieni mieszkańcy Mazowsza.

Lecznica była zaprojektowana na inne warunki, dlatego zawnioskowaliśmy do ministerstwa zdrowia i NFZ o zmniejszenie liczby łóżek w Szpitalu Południowym – podaje Wojewódzka. – Liczymy na to, że te decyzje zostaną jak najszybciej podjęte, żebyśmy mogli bezpiecznie hospitalizować pacjentów, którzy trafiają do Szpitala Południowego – dodaje.

Dziś ma dojść do spotkania władz miasta w sprawie sytuacji wszystkich warszawskich szpitali z NFZ. Spotkanie z przedstawicielami wojewody, Mazowieckim NFZ oraz przedstawicielami szpitali z województwa mazowieckiego, w tym Warszawy, zaplanowane jest na środę.

Szpital Południowy został otwarty jako placówka COVID-owa w lutym tego roku. Docelowo ma być lecznicą wielooddziałową z SOR-em i laboratorium. Jak na razie, w związku z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem, pełni funkcję głównego szpitala dla chorych na COVID-19 na Mazowszu.

Czytaj też:

COVID-19 na Mazowszu. W szpitalach będą kolejne miejsca dla zakażonych

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone