SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Stadion Narodowy przygotowuje się do przyjmowania chorych [ZOBACZ]

Przygotowania do ponownego otwarcia Szpitala Narodowego/fot. RDC/PAP/Rafał Guz

Szpital na Stadionie Narodowym w Warszawie przygotowuje się do ponownego przyjęcia pacjentów z koronawirusem. Decyzją wojewody mazowieckiego do 25 listopada we wschodniej części obiektu ma zostać uruchomionych 100 miejsc covidowych. Imprezy organizowane na stadionie nie będą przez to odwołane – przekazał prezes zarządu operatora PGE Narodowego Włodzimierz Dola.

KORONAWIRUS NA MAZOWSZU. ZOBACZ MAPĘ ZAKAŻEŃ

Szpital nie zakłóci pracy stadionu w pozostałych jego częściach, imprezy nie są odwoływane – poinformował Włodzimierz Dola. – Jesteśmy na powierzchni, która ma około 3 tysięcy metrów. Dodatkowe 3-4 tysiące metrów to będzie infrastruktura towarzysząca, a my mamy tutaj milion metrów sześciennych, setki tysięcy metrów kwadratowych różnego rodzaju innych powierzchni, niezależne od siebie centrale wentylacyjne, centrale klimatyzacji, różnego rodzaju opinie techniczne, medyczne i prawne, która wskazują, że działalność możemy prowadzić – tłumaczy.

Jedynym wydarzeniem, które na pewno się nie odbędzie jest Zimowy Narodowy, który organizowany jest na murawie. Ta jest obecnie demontowana w ramach przygotowań do przyjęcia zakażonych.

Wyznaczamy strefy i oznaczamy obiekt – wskazuje Dola. – Kończymy proces demontażu murawy, zwożone są łóżka, zwożony jest sprzęt medyczny. Dodatkowo będziemy musieli jeszcze ponownie podłączyć koncentratory, butle z tlenem i instalację elektryczną pod infrastrukturę, która jest gotowa – mówi.

Początkowo szpital ma przyjąć 100 osób, ale docelowo może pomieścić trzy razy tyle.

Od razu przygotowujemy więcej łóżek – podaje Dola. – Jesteśmy na powierzchni, gdzie około 300 łóżek może funkcjonować. Ja myślę, że fizycznie te łóżka tutaj się znajdą. Natomiast, tak samo, jak miało to miejsce w poprzednich falach pandemii, w razie potrzeby będą na bieżąco uruchamiane kolejne łóżka – wyjaśnia.

Szpital Narodowy będzie czwartą tymczasową placówką w Warszawie i ósmą na Mazowszu przeznaczoną dla osób z COVID-19. Wcześniej w stolicy uruchomiono modułowy szpital przy Szaserów oraz placówkę na Okęciu. W całości szpitalem covidowym jest też Szpital Południowy na Ursynowie. Poza tym lecznice tymczasowe uruchomiono w Radomiu, Siedlcach, Ostrołęce i Płocku.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało dziś o 2274 nowych przypadkach COVID-19 w Warszawie. Liczba zakażeń przekroczyła 2 tysiące pierwszy raz od 27 marca 2021 roku. Wtedy resort podał, że dobowy przyrost to 2329 przypadków. Wtedy jednak osób, które zmarły przez COVID-19 było mniej, bo 16. Dziś natomiast MZ podało, że zmarło 30 osób. Więcej TUTAJ.

Czytaj też:

Ponad 5 tys. zakażeń na Mazowszu – najwięcej od prawie 9 miesięcy

Szpital w Sierpcu zapełniony, w Płocku pacjentów więcej niż miejsc

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone