SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Warszawskie Spotkanie Wigilijne na Pradze. Tysiące drobnych prezentów

fot. RDC

Na ul. Ząbkowskiej na stołecznej Pradze odbyło się w niedzielę XV Warszawskie Spotkanie Wigilijne. Przy stołach ustawionych w namiotach do skromnego poczęstunku zasiedli głównie ubożsi mieszkańcy miasta.

Spotkanie otworzył prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Życzył mieszkańcom spokojnych świąt i zaprosił do stołów. Przechadzał się ulicą i wymieniał po kilka zdań z „wigilijnymi gośćmi”. – Dziękujemy panu, po wojnie odbudowywaliśmy Warszawę, potem ją budowaliśmy, a teraz życzymy panu, aby ją pan upiększał – mówiła jedna z kobiet. Nie wszyscy jednak witali Trzaskowskiego z entuzjazmem. Kiedy prezydent przechodził obok jednej z kamienic, kilkuosobowa grupa zebrana w bramie wykrzykiwała: „PO – zdrajcy!”.

Stoły „wigilijne”, ozdobione świerkowymi gałązkami, ustawiono w wielkich namiotach. Na gości czekały papierowe talerzyki z sałatką i pierogiem. Prezydent wchodził po kolei do każdego namiotu, dzielił się opłatkiem z siedzącymi tam osobami i roznosił barszcz.

Bardzo dobry barszcz i dobra sałatka – zachwalał. Kiedy dziennikarz PAP zwrócił uwagę, że część wychodzących z namiotów osób narzeka, że potrawy były zimne, Trzaskowski przyznał: – Jadłem pieroga, który rzeczywiście nie był najcieplejszy. Zaraz jednak dodał: Ale barszcz był gorący.

W rozmowie z dziennikarzami prezydent stolicy powiedział, że szczególnie w okresie wigilijnym chce być z warszawiakami. – To wigilia, gdzie można się spotkać rzeczywiście ze wszystkimi. Można się podzielić opłatkiem, napić się barszczu i coś zjeść – wyjaśnił.

Chcemy w tym przekazać namiastkę wigilii – mówi Maria Dąbrowska-Majewska, współorganizatorka.

Uczestnicy mówili o świątecznym klimacie, który podkreślił spadający w niedzielę śnieg.

Sześć tysięcy drobnych prezentów od mieszkańców

Oprócz poczęstunku na uczestników wydarzenia czekało 6 tys. drobnych prezentów wykonanych przez mieszkańców podczas warsztatów twórczych prowadzonych przez warszawskie organizacje pozarządowe: Stowarzyszenie „Mamy Czas”, Towarzystwo Rozwijania Aktywności Dzieci TA SZANSA, Stowarzyszenie HokusPokus, Towarzystwo Przyjaciół Pragi, Otwartą Pracownię Twórczą, Fundację Radość dla Ludzi oraz Fundację Zmiana.

Na scenie ustawionej u wylotu ul. Ząbkowskiej występowały m.in.: Trupa Teatralna – Warszawiaki, Jakub Jurzyk z dziećmi z warszawskich klubów rodzin, WoWaKin Trio oraz Cisza na scenie – grupa teatralna z Polskiego Związku Głuchych, która zaprezentuje świąteczny repertuar w języku migowym.

Elementami bożonarodzeniowymi o charakterze religijnym był kolędy wykonane przez artystów i wizerunki aniołów zawieszone na namiotach. O świętach przypominały także choinki, bombki i bałwany.

Organizatorem XV Warszawskiego Spotkania Wigilijnego było Miasto Stołeczne Warszawa.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone