SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Sześć karetek z rządowego programu trafi do regionu radomskiego

Karetka/fot. WolfBlur/Pixabay

Sześć karetek przyznawanych przez resort zdrowia w ramach ogólnopolskiego programu wymiany ambulansów trafi do działających w regionie radomskim jednostek systemu ratownictwa medycznego. Jeden pojazd kosztuje 40 tys. zł.

Karetki mają być kupione do końca roku. Trafią do powiatu kozienickiego, białobrzeskiego, grójeckiego, szydłowieckiego, radomskiego i zwoleńskiego.

Wybieraliśmy te jednostki, w których ambulanse są najbardziej wysłużone. Informacje na ten temat uzyskaliśmy w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim, ale także od lokalnych parlamentarzystów i samorządowców – powiedział w piątek w Radomiu podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Janusz Cieszyński, który podpisał umowy z tzw. z dysponentami zespołów ratownictwa medycznego.

Wiceminister podkreślił, że nowe karetki zastąpią te najbardziej wysłużone. Niektóre z nich mają 12 lat i przebieg na poziomie ponad 800 tys. km. – Aby pokazać, jaka to skala zużycia, można powiedzieć, że to tak, jakby karetka dwadzieścia razy okrążyła kulę ziemską – powiedział Cieszyński.

Wiceminister zauważył, że ogólnopolski program wymiany ambulansów jest projektem szczególnie ważnym ze względu na wieloletnie zaniedbania, które były w systemie ratownictwa medycznego. Program wymiany ambulansów stanowi kolejny etap reformy systemu ratownictwa medycznego, której pierwsza faza zakończyła się 1 kwietnia 2019 r. uruchomieniem Państwowego Ratownictwa Medycznego.

Co trzeci ambulans ma 6 lat i więcej

Ambulanse medyczne wyjeżdżają do pacjentów bardzo często – w sumie około 3,2 mln razy rocznie, co daje średnio prawie sześć wyjazdów na jedną karetkę w ciągu doby. Są one niejednokrotnie realizowane w warunkach ekstremalnych bądź w trudno dostępnym terenie. Sprawia to, że karetki ulegają uszkodzeniom i szybkiemu zużyciu. Przyjmuje się, że zasadna jest ich wymiana już po pięciu latach użytkowania.

Polskim pacjentom do tej pory służyły nawet kilkunastoletnie karetki. Co trzeci ambulans w Polsce ma sześć lat lub więcej. Po zakończeniu wymiany w ramach programu średni wiek pojazdu funkcjonującego w systemie spadnie o 30 miesięcy.

W ramach ogólnopolskiego programu wymiany ambulansów w tym roku ma być wymienionych w sumie 200 karetek w całym kraju. Koszt przedsięwzięcia to 80 mln zł. Cieszyński zapowiedział, że program ma być kontynuowany w przyszłym roku.

Czytaj też: Nowe karetki dla mazowieckich szpitali. „To jeden z priorytetów”

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone