SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Szef MON w Ciechanowie: jak najwięcej nowych ludzi w wojsku

fot. Ministerstwo Obrony Narodowej/Twitter

Jest istotne, by jak najwięcej młodych ludzi wstępowało do Wojska Polskiego, bo dzięki temu nasza ojczyzna jest bardziej bezpieczna, a wojsko silniejsze – mówił w Ciechanowie szef Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak do absolwentów klas mundurowych.

Minister spotkał się z się z absolwentami klas wojskowych odbywającymi skróconą służbę przygotowawczą w 5. Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej w Ciechanowie. Na terenie brygady zorganizowano też piknik w ramach kampanii „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”, wznowionej po przerwie spowodowanej pandemią. – Konsekwentnie stwarzam warunki, żeby Wojsko Polskie się rozwijało, żeby było coraz liczniejsze – dodał.

Kształcenie żołnierzy to podstawa

Szef MON zwrócił uwagę, że w szkoleniu oprócz żołnierzy terytorialnej służby wojskowej biorą udział również absolwenci klas mundurowych. – To młodzi ludzie, którzy przez lata, kiedy kształcili się w szkole średniej, w klasach mundurowych, oprócz wiedzy zdobywali także umiejętności, które, mam nadzieję, w przyszłości spożytkują jako żołnierze Wojska Polskiego, mam nadzieję, że jako oficerowie – powiedział Błaszczak. Przypomniał, że absolwentom klas mundurowych starającym się o przyjęcie na studia na wyższych uczelniach wojskowych przysługują dodatkowe punkty.

Minister podkreślił, że skrócone szkolenie trwa 12 dni, ponieważ, „młodzież jest przygotowana żeby pełnić służbę wojskową”. Przypomniał, że kończy się ono egzaminem i przysięgą. – Będą to już żołnierze rezerwiści – powiedział Błaszczak. Wyraził nadzieję, że zostaną oni żołnierzami zawodowymi lub wstąpią do WOT. – Ale nawet jeżeli nie, to ci młodzi ludzie będą przeszkoleni, będą wiedzieli, co zrobić w sytuacji zagrożenia, gdzie się stawić, jak zareagować. To niezwykle istotne dla bezpieczeństwa naszej ojczyzny – zaznaczył szef MON.

„Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej”

Wracamy do organizacji pikników pod szyldem zostań żołnierzem, sytuacja epidemiczna nam na to pozwala – dodał Błaszczak. Ponownie zaapelował, by szczepić się przeciw COVID-19. – Pamiętajmy, że odpowiadamy za własne zdrowie, ale też za zdrowie naszych najbliższych – zaznaczył.

Skrócenie do 12 dni służby przygotowawczej, dla absolwentów klas wojskowych, uproszczenie formalności związanych z naborem i kampania „Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej” to działania podjęte przez MON dla ułatwienia rekrutacji do wojska.

Szkolenie odbywa się podczas wakacji w centrach szkolenia, szkołach podoficerskich, ośrodkach szkolenia i wytypowanych jednostkach wojskowych. Kadeci mają zajęcia przez 10 godzin dziennie z taktyki, szkolenia strzeleckiego oraz profilaktyki i dyscypliny wojskowej. Ogółem jest to 86 godzin zajęć, w tym 77 godzin zajęć z praktyki i 9 z teorii.

„Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe”

Podczas ubiegłorocznych wakacji skróconą służbę odbyło ponad 300 absolwentów, którzy stali się rezerwistami. Niektórzy wstąpili do zawodowej służby wojskowej, inni do WOT. Jak poinformował resort, obecnie szkolenie w ramach skróconej służby przygotowawczej odbywa się w 14 jednostkach wojskowych w całym kraju.

Klasy wojskowe liczą obecnie ok. 6,3 tys. kadetów. W 2017 r. ruszył pilotowy program „Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe”, w którym edukacja wojskowa obejmuje 185 godzin lekcyjnych, w tym 45 teoretycznych i 140 praktycznych. W bieżącym roku szkolnym rozpoczął się program „Oddziały Przygotowania Wojskowego” dla uczniów liceów i techników. Minimalna liczba zajęć w ramach tego programu to 230 godzin, w tym 53 godziny zajęć teoretycznych i 177 godzin zajęć praktycznych. Zajęcia są prowadzone w szkole i w patronackiej jednostce wojskowej.

Czytaj też:

M. Błaszczak w Siedlcach: wschodnia granica musi być bezpieczna

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone