W gm. Łyse najmniej zaszczepionych na Mazowszu. Sołtysi ruszyli z akcją

  • 21.07.2021 11:00

  • Aktualizacja: 03:45 26.07.2022

W gminie Łyse niedaleko Ostrołęki zaszczepionych przeciwko COVID-19 jest 18,6 procent mieszkańców - to najniższy wskaźnik w województwie mazowieckim. Sołtysi osobiście namawiają do szczepień.

KORONAWIRUS NA MAZOWSZU. ZOBACZ MAPĘ ZAKAŻEŃ


ZOBACZ MAPĘ PUNKTÓW SZCZEPIEŃ PRZECIW COVID-19 NA MAZOWSZU


- Sam się zaszczepiłem i namawiam mieszkańców, żeby zrobili to samo. Porozwieszaliśmy ulotki informacyjne, ale głównie to staram się sam rozmawiać i przekonywać. Wydaje mi się, że powoli zaczyna to przynosić efekty. Zaczęły się wakacje i ludzie odpuścili temat szczepień. Wszędzie słyszą, że pandemia się kończy i takie są efekty - powiedział Zbigniew Czyż, sołtys wsi Łyse.

"Trudno przekonać rolników"

Do szczepień mieszkańców swojej wsi przekonuje też sołtys wsi Warmiak Anna Kręciewska. - Jak kogoś spotykam to rozmawiamy na temat szczepień. To teraz gorący temat. Niestety ciężko jest przekonać, szczególnie rolników, którzy mówią, że jak nie ma obowiązku to oni się szczepić nie zamierzają. U nas bardzo mało osób jest zaszczepionych, a Ci którzy to zrobili mają niekiedy poczucie, że są dyskryminowani. Argumentem przeciwko szczepieniom jest to, że przecież pandemii już nie ma. Uważam, że ktoś, kto ma świadomość konsekwencji zarażenia się i zachorowania, to się zaszczepi - przekazała sołtys.

O akcji promowania szczepień mówił też sołtys wsi Pupkowizna Krzysztof Lis. - Wszędzie porozwieszane są ulotki, o szczepienie się apeluje też ksiądz. Mieszkańcy dostają też SMS-y informacyjne i propagujące szczepienia - wskazał. - Ludzie podchodzą do tego tematu różnie. Jest wiele opinii, jak ludzie znoszą te szczepienia. Sam na razie się nie zaszczepię, przechorowałem ten COVID, tak jak moja żona i córka - zaznaczył sołtys.

Księża zachęcają do szczepień

W akcję promowania szczepień włączyli się też księża. - Zachęcamy mieszkańców do szczepień, choć robimy to głównie prywatnie, ale nikogo na siłę nie zmusimy. Dziwny trend się teraz wkradł i ludzie wierzą we wszystko co znajdą w internecie i boją się szczepić. A przecież zarówno od strony wiary jak i od strony medycznej przeciwwskazań do szczepienia nie ma. Tutaj chodzi nie tylko o zdrowie nasze, ale też i innych - zaznaczył proboszcz i dziekan parafii myszynieckiej ksiądz Zbigniew Jaroszewski. - Poza tym wprowadzenie kolejnego lockdownu nie skończyłoby się dobrze - dodał.

Na razie kampania informacyjna funkcjonuje jedynie na szczeblu gminnym. - Jednak jeśli będzie taka potrzeba to niewykluczone, że włączymy się akcję promującą szczepienia - powiedział wicestarosta ostrołęcki Krzysztof Parzychowski.

Na Mazowszu pod względem procentowym osób zaszczepionych przoduje Podkowa Leśna w powiecie grodziskim, na drugim miejscu jest Warszawa, a na trzecim Michałowice w powiecie pruszkowskim. W ostatniej trójce są dwie gminy z powiatu ostrołęckiego: Łyse i Czarnia.



Według danych na  środę, w całym województwie mazowieckim w pełni zaszczepionych jest 2 390 070 osób. Raport dostępny jest TUTAJ.

Jak się zarejestrować?

Żeby zarejestrować się na szczepienie, należy zadzwonić na całodobową i bezpłatną infolinię NFZ – 989, elektronicznie poprzez e-Rejestrację dostępną na pacjent.gov.pl, skontaktować się z wybranym punktem szczepień albo wysłać SMS na numer 664 908 556 lub 880 333 333 o treści: SzczepimySie. Coraz więcej punktów oferuje szczepienia bez rejestracji.

Źródło:

PAP

Autor:

PG