SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Około 7 proc. zapisanych medyków nie stawia się na szczepienie

Szczepionka przeciwko COVID-19/fot. PAP/EPA/STEPHEN BRASHEAR

Do piątku trwają szczepienia przeciwko COVID-19 przedstawicieli grupy „zero”, czyli medyków, pracowników szpitali, domów pomocy społecznej i studentów medycyny. Zaszczepiono już ponad 203 tysiące osób. Około 7 procent zapisanych nie pojawiło się jednak w placówce na podanie preparatu.

Powody są różne – przyznaje były Główny Inspektor Sanitarny doktor Marek Posobkiewicz. – Musimy pamiętać o tym, że w tej grupie są medycy. Medycy, którzy w miejscu pracy przyjmują pacjentów, opiekują się czasami ciężko chorymi ludźmi. Do tego może dojść jakaś infekcja, która się pojawiła. Ktoś wpadł w kwarantannę – tłumaczy.

Ze szczepionką na początku był problem logistyczny, dotyczący niskiej temperatury przechowywania i to opóźniało szczepienia – dodaje Posobkiewicz. – Ja sam w tym miejscu, w którym byłem szczepiony, kilka godzin czekałem cierpliwie z grupką innych lekarzy, którzy też byli odciągnięci od pracy, bo to miało być już za jakieś 20-30 minut, a z tego zrobiło się kilka godzin – wyjaśnia.

Wirusolodzy przypominają, że aby szczepienie było skuteczne trzeba przyjąć dwie dawki preparatu w trzytygodniowym odstępie.

Czytaj też:

Minister zdrowia: oczekuję dymisji rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Koronawirus. Najmłodsi uczniowie wracają do szkół po feriach

Warszawa. Ponad 20 tys. nauczycieli chętnych do zaszczepienia

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone