SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Bez porozumienia ZNP z rządem. „Będą konsultacje ze środowiskiem”

fot. PAP/Tomasz Gzell

Nie ma na razie porozumienia między nauczycielskimi związkami a rządem. Czwartkowe rozmowy w Centrum Dialog zakończyły się fiaskiem, mimo że obie strony przedstawiły kompromisowe propozycje.

Rząd zaproponował zwiększenie pensum nauczycielskiego o 90 minut tygodniowo w zamian za 250 złotych podwyżki dla nauczyciela dyplomowanego. Takie zmiany miałyby wejść w życie we wrześniu 2020 roku, a więc przy okazji rozpoczynającego się roku szkolnego 2020/2021. – Podwyżki miałyby być rozłożone na 2 lata – mówiła wicepremier Beata Szydło. Zapewniała, że takie zmiany skutkowałyby wzrostem wynagrodzeń.

Mediator

Jak relacjonował szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk, związki nauczycielskie poprosiły w czwartek o mediatora w rozmowach oraz o to, by proponowane przez nie 30-procentowe podwyżki rozłożyć na kolejne trzy transze – w tym po 5 procent w październiku, listopadzie i grudniu tego roku. Michał Dworczyk o tej propozycji mówił, że zasadniczo nie można w niej dostrzec nic nowego. – Jesteśmy otwarci na wprowadzanie nowych ekspertów, mediatorów do rozmów, choć podkreślamy, że przewodnicząca Rady Dialogu Społecznego pełni świetną rolę mediatora – mówił szef Kancelarii Premiera, odnosząc się do drugiej propozycji związkowców.

Związki odrzuciły propozycję płacową rządu – mówił Sławomir Wittkowicz z Forum Związków Zawodowych. Jak uzasadniał, oznaczałaby ona zwolnienia nauczycieli, więc dotyczyłaby tylko tych, których uda się nie zwolnić. Jego zdaniem, w obliczu strajku taka oferta jest „niczym więcej jak prowokacją”. Dodał, że związki nie mają teraz żadnych podstaw do tego, by rozważać zmianę formułę protestu.

Szef Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz zapowiada, że przeprowadzi konsultacje na temat oferty z członkami związku. Jak mówił, apelowała o to przewodnicząca rozmowom wicepremier Beata Szydło. – Zapewniam panią premier, że o takie stosowne konsultacje pokusimy się i to już niezwłocznie – mówił Broniarz.

Związki proponowały, by do rozmów dołączył mediator, oraz aby rozłożyć postulowane wcześniej 30-procentowe podwyżki na trzy kolejne transze. Od 8 kwietnia trwa strajk nauczycieli – rząd postuluje, by mimo tego majowe egzaminy maturalne odbyły się bez zakłóceń.

Czytaj też:

Matury na Mazowszu zagrożone. Problemy z organizacją rad klasyfikacyjnych

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone