SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Szabasówka. „To nie oczyszczalnia w Wierzbicy jest trucicielem rzeki”

Zanieczyszczona rzeka Szabasówka/fot. RDC

Władze gminy Wierzbica odpierają zarzuty Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w sprawie zanieczyszczenia rzeki Szabasówki. Ich zdaniem to nie oczyszczalnia ścieków jest winna skażeniu wody. O sprawie zrobiło się głośno, gdy pod koniec grudnia na rzece pojawiła się brudna piana, a potem kilkanaście ton śniętych ryb.

Władze gminy odpowiadają inspektorom WIOŚ -u, którzy wszczęli procedury zmierzające do zamknięcia zakładu. Według wójta Zdzisława Duliasa do zanieczyszczenia wody musi dochodzić poza oczyszczalnią, na trzykilometrowym kolektorze wylotowym. – Nie oczyszczalnia jest tym trucicielem. Inspektorat i my musimy wzmóc działania, żeby znaleźć, czy ktoś się nie podpiął do tego kolektora na naszym terenie. To jest jakieś 500 – 600 metrów na terenie gminy Wierzbica, a później gminy Jastrząb. W tej chwili odkopujemy kolektor żeby zobaczyć, czy gdzieś na naszym terenie nie ma jakiegoś przyłącza – dodał.

Informacje te potwierdza też kierownik Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Wierzbicy Jacek Małek. – Prawdopodobnie albo ktoś wypuścił, albo jeszcze wypuszcza, bo w jednym z tych kanałów znaleźliśmy etykietę z piktogramami UN 1830, która mówi, że to jest kwas siarkowy – dodał.

Obecność siarczanów i wysokie zakwaszenie wody potwierdzają wyniki badań przeprowadzone przez WIOŚ poza oczyszczalnią. O sprawie zrobiło się głośno, gdy pod koniec grudnia na rzece Szabasówka pojawiła się brudna piana, a potem kilkanaście ton śniętych ryb.

Czytaj też:

Szabasówka. WIOŚ chce zamknięcia oczyszczalni ścieków w Wierzbicy

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone