SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Światowy Dzień Radia. „To najbardziej rozbudowany ośrodek informacyjny”

fot. Pixabay

Dziś Światowy Dzień Radia. Obchodzony jest po raz piąty. Został ustanowiony z inicjatywy UNESCO.

Profesor Sławomir Ratajski, sekretarz generalny Polskiego Komitetu ds. UNESCO, mówi, że radio zostało w ten sposób wyróżnione, jako najbardziej dostępny środek przekazu informacji. Jak mówi dysponuje ono największą siecią ośrodków na świecie. – Jest dostępne wszędzie. To najbardziej rozbudowany ośrodek informacyjny świata – mówi.

W tym roku Światowy Dzień Radia przebiega pod hasłem „Radio w czasie sytuacji nadzwyczajnych i katastrof”. Profesor Sławomir Ratajski dodaje, że to zwrócenie uwagi na rolę radia i informacji w dobie niekończących się konfliktów zbrojnych w różnych stronach świata. Jak mówi w wielu przypadkach radio ratuje życie i wspiera tych, którzy są w sytuacjach zagrożenia.

Światowy Dzień Radia to także okazja do podjęcia tematu zagrożeń, na jakie jest ono współcześnie narażone. Chodzi przede wszystkim o konieczność ochrony wolności słowa i zapewnienia bezpieczeństwa dziennikarzom. UNESCO podejmuje wiele inicjatyw na rzecz wspierania dostępności radia w różnych miejscach świata. – W sytuacji, kiedy radio jest tym ośrodkiem, który może docierać wszędzie, wspieranie radia przyczynia się do rozwiązywania szeregu problemów. Nie chodzi tylko o zagrożenia naturalne, ale także o te związane z terroryzmem i konfliktami zbrojnymi – tłumaczy profesor.

Światowy Dzień Radia upamiętnia inaugurację działalności rozgłośni Narodów Zjednoczonych, która powstała w 1946 roku.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone