SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Susza na Mazowszu. Dwa razy więcej pożarów w lasach niż rok temu

Dwukrotnie więcej pożarów w lasach niż rok temu/zdjęcie ilustracyjnefot. Komenda Wojewódzka PSP w Warszawie

W tym roku w Polsce doszło do dwukrotnie większej liczby pożarów lasów niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Najwięcej, bo ponad tysiąc interwencji, zanotowali strażacy z województwa mazowieckiego.

To najczęściej wynik działań człowieka – zaznacza brygadier Karol Kierzkowski, rzecznik prasowy Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej. – Im więcej ludzi na terenach zielonych, terenach leśnych tym powstaje więcej pożarów. W większości przypadków są to umyślne podpalenia czy zapruszenia ognia – zaznacza.

Do niemal setki pożarów lasów doszło już w regionie radomskim. – Staramy się ograniczać ich zasięg – tłumaczy Edyta Nowicka, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu. – Mamy bardzo sprawnie działający system ochrony pożarowej, w tym samoloty, w bazie pod radomiem, w piastowie. W razie pożaru są one dysponowane przez Lasy Państwowe. Akcja gaśnicza przebiega wtedy bardzo sprawnie – zapewnia.

Sprawę pogarsza trwająca fala upałów. Sytuację mogą poprawić opady zapowiadane na piątek i sobotę.

Najgorzej na Mazowszu

Susza i upały zwiększają zagrożenie pożarowe w mazowieckich lasach. Na terenie województwa doszło w tym roku do ponad tysiąca interwencji strażaków i jest to najgorszy wynik w kraju. – Przelotne opady na niewiele się zdają – mówi rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu, Edyta Nowicka. – Przeszedł front burzowy, ale niestety nie padało tu w regionie Radomia, puszczy kozienickiej. Za chwilę przyjdą upały, są wysuszone trawy i ściółka w lesie – ostrzega.

Strażacy przypominają – do większości pożarów dochodzi za sprawą człowieka. Podłożenie ognia na terenach zielonych zagrożone jest grzywną do pięciu tysięcy złotych.

Czytaj też:

Dzień Ratownika WOPR. Jak ustrzec się od niebezpieczeństwa nad wodą?

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone