SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Studenci z Politechniki Warszawskiej projektują bolid dla niepełnosprawnego chłopca [zobacz]

Fot. ADek

Studenci Politechniki Warszawskiej skonstruują elektryczny bolid dla niepełnosprawnego Maksa. Pojazd będzie pionierski. Kierownik projektu e-Maks Power Łukasz Krawczuk vel Walczuk zdradza, że pomysł zaprojektowania pojazdu powstał podczas Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik w 2017 roku.

Wtedy to na stanowisku Koła Naukowego ADek działającego na Wydziale Elektrycznym pojawił się niepełnosprawny Maks. Chłopcu bardzo spodobały się pojazdy projektowane przez studentów. Łukasz Krawczuk vel Walczuk dodaje, że po rozmowie z ojcem chłopca i członkami innych kół naukowych studenci postanowili podjąć wyzwanie, sprawdzić swoje siły i zaprojektować pojazd dla Maksa.

Koncepcja jest już gotowa, pierwsze testy w połowie roku. Studenci chcą, żeby pojazd kształtami przypominał bolid, którym jeździł Robert Kubica. To marzenie Maksa. Choć jak zaznaczają studenci, pojazd na pewno nie będzie taki duży jak bolid Kubicy. Łukasz Krawczuk vel Walczuk wyjaśnia, że sterowanie pojazdem będzie dostosowane do umiejętności osób z ograniczonym zakresem ruchu i się odbywało za pomocą joysticka. On będzie sterował układem kierowniczym, za jego pomocą będzie można też przyspieszać i hamować.

Nad bolidem pracuje 25 osób z czerech kół naukowych z Politechniki Warszawskiej. Studenci nie wykluczają, że w przyszłości pojazdy takie, jak projektowany przez nich bolid dla Maksa będą mogły być wykorzystane w celach rekreacyjnych. Koszt projektu to około 50 tysięcy złotych. Studenci zbierają środki w akcji crowdfundingowej.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone