SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Studenci z Radomia w Areszcie Śledczym. „Bardzo dużo się uczymy”

fot. sw.gov.pl/Areszt Śledczy w Radomiu

Z sal wykładowych i sądowych na jeden dzień przenoszą się do radomskiego Aresztu Śledczego. Rozmawiają z funkcjonariuszami i osadzonymi. Mogą poznać praktyczne skutki stosowania prawa. Studenci Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu biorą udział w pilotażowym programie Ministerstwa Sprawiedliwości.

Studiują prawo. Jedni planują karierę w adwokaturze, inni w sądzie, ale są i tacy, którzy nie wykluczają pracy w Służbie Więziennej. Dla każdego z nich – jak mówi sierżant Michał Słowiński z radomskiego aresztu – taka wizyta to cenna lekcja. – Dużo łatwiej jest poznać specyfikę danego zawodu bezpośrednio się z nim zapoznając. Istnieje wiele mitów na temat pracy w Służbie Więziennej, więc wizyta po drugiej stronie muru z pewnością przybliży tę pracę i pokaże, że nie taki diabeł straszny jak go malują – zauważa Słowiński.

Areszt od kuchni

Damian został skazany na dwanaście lat więzienia za oszustwa finansowe. Odbył połowę kary. Żałuje tego, co zrobił, a spotkania ze studentami traktuje jak szansę na – chociaż częściową – rehabilitację. – To świetnia inicjatywa, ponieważ studenci będą mieć bezpośredni kontakt z przestępcami, którzy narazili swoje ofiary, tak jak w moim przypadk,u na niedogodności związane z utratą środków – mówi osadzony.

Zdaniem Weroniki Ścibor, prezes Koła Naukowego Klinika Prawa, każde takie doświadczenie zaprocentuje w przyszłości. – Bardzo dużo uczymy się dzięki temu, że możemy tu przyjść, porozmawiać z osobami, które tutaj pracują, są osadzone i poznać życie aresztu śledczego od kuchni – zauważa.

W ramach projektu funkcjonariusze Służby Więziennej odwiedzają również radomskie szkoły średnie.

Czytaj też:

Praca w Służbie Więziennej po liceum? „To nas nakieruje”

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone