SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Strażnicy, wolontariusze, kolejarze. Mazowsze szykuje się na falę mrozu

fot. strazmiejska.waw.pl, Zorro2212/CC BY-SA 3.0, PKP PLK

Trwający weekend jest najzimniejszym od lat – mówią synoptycy. Temperatura na Mazowszu może spaść do -20 stopni Celsjusza. Służby postawione są w stan gotowości. Straż miejska oraz wolontariusze pomagający w noclegowniach apelują o zwracanie uwagi na osoby bezdomne. Opóźnieniom pociągów spowodowanym pogodą chcą zapobiec kolejarze.

Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej zapowiadają, że nadchodzący weekend będzie najzimniejszym od dawna. W niektórych miejscach temperatura może spaść nawet do -20 stopni Celsjusza. – Będzie mroźno. Może być to niebezpieczne dla osób, które podróżują. W związku z opadami śniegu, na drogach może być ślisko – mówi w rozmowie z RDC Grzegorz Walijewski z IMGW.

Zwracajmy uwagę na bezdomnych

Taka sytuacja może szczególnie zagrażać życiu i zdrowiu bezdomnych, osób starszych i nietrzeźwych, które przebywają na zewnątrz – powiedział asp. szt. Mariusz Mrozek z Komendy Stołecznej Policji. – Każdej zimy wiele osób umiera z wychłodzenia organizmu. Tymczasem wiele z nich można uratować, udzielając choćby podstawowej, pierwszej pomocy. Nie bądźmy obojętni, gdy widzimy osobę, której może grozić wychłodzenie – podkreślił policjant. Wskazał, że w okresie zimowym policjanci podczas patroli zwracają większą uwagę na miejsca, gdzie mogą szukać schronienia i nocować bezdomni. – Są to zazwyczaj pustostany, ogródki działkowe, altanki – wyliczył.

Aby się rozgrzać bardzo często bezdomni w takich miejscach rozpalają ogniska, co bywa bardzo niebezpieczne. Policjanci każdego roku monitorują sytuację tych osób. Sami oferują pomoc każdemu, kto jej potrzebuje – odnajdując takie osoby zawsze proponują przewiezienie ich do ośrodków, w których jest ciepło, gdzie mogą zjeść posiłek i przespać się w normalnych warunkach – zaznaczył Mrozek. Przypomniał również, że dużym niebezpieczeństwem jest wychodzenie na dwór będąc pod wpływem alkoholu. – Wystarczy chwila nieuwagi, nierówna nawierzchnia i można się przewrócić i nie mieć siły się podnieść. Wtedy o tragedię nietrudno. Dlatego też nie należy przechodzić obojętnie obok osób po alkoholu, podczas gdy na dworze panują niskie temperatury – powiedział.

Noclegownie w Warszawie

Z kolei starszy inspektor Jerzy Jabraszko ze stołecznej straży miejskiej poinformował, że już pod koniec listopada po raz szósty, ruszyła wspólna akcja Caritas Polska i Straży Miejskiej pod tytułem – Trochę ciepła dla bezdomnego”. – Polega ona na dowożeniu ciepłych posiłków bezdomnym. Ze względu na niskie temperatury posiłki są dostarczane dwa razy w tygodniu – powiedział Jabraszko.

Obecnie mamy zlokalizowanych w stolicy ponad 100 miejsc, w których przebywa około 300 bezdomnych. Te liczby są zmienne, ponieważ osoby bezdomne zwykle migrują w poszukiwaniu lepszych warunków. Funkcjonariusze regularnie kontrolują te miejsca, teraz gdy temperatura otoczenia radykalnie spada kontrole wykonywane są częściej niż zwykle – poinformował funkcjonariusz stołecznej straży miejskiej.

W praktyce oznacza to, że patrole odwiedzają bezdomnych co kilka godzin, również w nocy, aby upewnić się, czy nie trzeba udzielić im pomocy. W razie potrzeby osoby w stanie zagrażającym ich życiu mogą liczyć na wezwanie karetki. Jeśli bezdomny nie potrzebuje natychmiastowej pomocy medycznej, zostanie przewieziony do noclegowni lub ogrzewalni – o ile wyrazi taką chęć – gdzie w cieple przetrwa noc – dodał Jabraszko.

W Radomiu sprawdzane są miejsca gdzie mogą przebywać bezdomni – informuje wiceprezydent miasta Jerzy Zawodnik. – Są stałe patrole składające się z ratowników medycznych, pracowników socjalnych (…) Sprawdzamy stan zdrowia, jeśli jest potrzeba, to takimi osobami się opiekujemy – dodaje.

Koksowników na ulicach Radomia nie będzie, ale wiceprezydent miasta przypomina, że przy ulicy Słowackiego 188 funkcjonuje ogrzewalnia. Można tam dostać gorącą herbatę, kawę, skorzystać z toalety, a także zostać na noc – nie jest wymagane zaświadczenie o stanie zdrowia.

 

Temperatura już mocno poniżej zera, a prognozy mówią, że będzie jeszcze zimniej. W związku z tym bardzo Was proszę o…

Opublikowany przez Radosław Witkowski Piątek, 15 stycznia 2021

 

Niektórzy bezdomni od schroniska czy ogrzewalni wolą jednak wiaty śmietnikowe czy klatki schodowe. – Mamy taką osobę. Żadne argumenty do niej nie trafiają. Zaglądamy, pilnujemy – jeśli będzie zagrożenie zdrowia i życia, wtedy będziemy decydować poza tą osobą – mówi Grzegorz Sambor, zastępca komendanta Straży Miejskiej w Radomiu

Zarówno w Schronisku dla Bezdomnych Mężczyzn jak i Domu dla Bezdomnych Kobiet są jeszcze wolne miejsca. Ogrzewalnia czynna jest od 18:00 do 8:00 rano.

Otwarta jest także ogrzewalnia dla osób bezdomnych przy ul. Otolińskiej w Płocku – od czwartku non stop – informuje Cezary Dusio, wicedyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. – Do wtorku do 9:00 ogrzewalnie będzie czynna całą dobę. Później zobaczymy  – tłumaczy.

Są także wolne miejsca w schroniskach dla bezdomnych mężczyzn przy Sienkiewicza oraz dla kobiet i matek z dziećmi przy ul. Misjonarskiej. Tymczasem władze Płocka podjęły decyzję o wykorzystaniu koksowników. Staną one w pięciu lokalizacjach przy przystankach komunikacji miejskiej. – Będą dawać ciepło od nocy z soboty na niedzielę, do poniedziałku – mówi Hubert Woźniak z biura prasowego ratusza. – Będą one w al. Jachowicza obok Teatru Dramatycznego, przy dworcu autobusowym przy ul. Chopina, przy ul. Wyszogrodzkiej na Podolszycach, przed Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym oraz obok ronda przy skrzyżowaniu ul. Dobrzyńskiej i Na skarpie – wyjaśnia Woźniak.

Szósty koksownik stanie w poniedziałek obok przystanku przy ul. Kwiatka.

W Siedlcach na bezdomnych czekają mieszkania wspierane. W placówce przy Kleeberga są jeszcze wolne miejsca. Mogą z nich skorzystać ci, którzy chcą schronić się przed mrozami, pod warunkiem stosowania się do zasad dezynfekcji, zakazu spożywania alkoholu i opuszczania placówki.

Na bieżąco monitorujemy miejsca, w których mogą być bezdomni – mówi dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie Adam Kowalczuk. – Straż miejska nas systematycznie informuje, wtedy interweniujemy – dodaje.

W związku z niskimi temperaturami będą wydawane ostrzeżenia IMGW pierwszego stopnia o silnym mrozie. Niewykluczone również, że alerty zostaną wydane w związku z silnymi opadami śniegu. Ślisko będzie na jezdniach, ale także na torach, a to duże wyzwanie dla kolejarzy.

Mamy ponad 280 pojazdów, gotowych na wszelką ewentualność – zapewnia Karol Jakubowski z PKP PLK. – Służby techniczne PKP mogą wykorzystać 15 kombajnów, czyli zespołów odśnieżnych, 50 pługów i 217 odśnieżarek – dodaje.

Jak zapewnia spółka, gotowy jest nie tylko stan torów, ale też całej sieci energetycznej. – (…) Prawie dwa i pół tysiąca kilometrów przewodów zabezpieczono przed oblodzeniem specjalnym środkiem – podkreśla Jakubowski.

Warunki atmosferyczne są całodobowo monitorowane przez dyspozytorów kolejowych.

Czytaj też:

Wolne miejsca w noclegowniach. Bezdomni mogą liczyć na pomoc

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone