SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Strażacy z Mazowsza uhonorowani. „Miniony rok był bardzo trudny”

fot. MSWiA

Blisko stu strażaków z naszego województwa uhonorowanych. Dziś Mazowiecki Dzień Strażaka. Mundurowi zostali odznaczeni medalami za zasługi, a także dyplomami za szczególne bohaterstwo. Młodzi strażacy zostali również awansowani.

W czwartek przed południem, na placu przed Komendą Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie rozpoczęły się wojewódzkie obchody Dnia Strażaka. W uroczystości wziął udział m.in. wiceminister SWiA Maciej Wąsik, który w imieniu szefa resortu Mariusza Kamińskiego pogratulował strażakom. Dodał, że razem z nimi cieszy się z ich awansów i odznaczeń.

Miniony rok był niezwykle trudny i pracowity, także dla strażaków. Oprócz rutynowych, codziennych wyjazdów pojawiły się nowe zadania związane ze zwalczaniem pandemii COVID-19 – powiedział Wąsik, cytowany przez wydział prasowy MSWiA.

W Polsce nie moglibyśmy mówić o powrocie do normalności, gdyby nie ciężka praca strażaków zawodowych oraz druhen i druhów OSP. Chciałabym Wam serdecznie podziękować za ciężką pracę – zaznaczył Wąsik.

Szczególnie ciężki rok

Szczególnie dziękujemy im za ostatni, naprawdę ciężki rok – mówił natomiast komendant wojewódzkiej straży pożarnej Jarosław Nowosielski. – Byliśmy na każdym odcinku bojowym, byliśmy w szpitalach, byliśmy przy dowożeniu ludzi na szczepienia, byliśmy przy rozwożeniu środków ochrony indywidualnej. Też należy pamiętać, że oprócz tych zadań, wykonywaliśmy swoje obowiązki, które mamy w ustawie zapisane. Są to pożary, miejscowe zagrożenia, fałszywe alarmy – tłumaczył.

Wyróżnieni zostali też ratownicy straży pożarnej pracujący z psami i ich podopieczni.

W ubiegłym roku było kilka naprawdę ważnych akcji – mówił kpt Karol Pietrzyk ze Specjalnej Grupy Poszukiwawczo Ratowniczej Warszawa 9. – Myślę, że najbardziej głośną akcją jest akcja, która miała miejsce po wybuchu saletry amonowej w Libanie. Jeden z naszych piesków miał okazję uczestniczyć w tej misji. Tam była naprawdę bardzo ciężka praca, warunki atmosferyczne. Infrastruktura była doszczętnie zniszczona po tym wybuchu, bardzo dała w kość tym pieskom. No ale traktujemy je jak swoich przyjaciół. Codziennie po każdej służbie każdy zabiera swojego pieska do domu – wyjaśnił.Awanse absolwentów

Podczas uroczystości 19 absolwentów Szkoły Głównej Służby Pożarniczej dostało awans na pierwszy stopień oficerski.

Każdy chłopiec marzył o tym, żeby zostać strażakiem. Nam to się właśnie udało – mówił mł. kpt Damian Boroń. – Najwytrwalsi powiedzmy i ci wybitni docierają do tego momentu, w którym mogą cieszyć się wraz z innymi i osiągnąć taki stan. Aktualnie pełnił będę dalej funkcję dowódcy zastępu na swojej jednostce ratowniczo-gaśniczej, aczkolwiek jakby nie patrzył, stopień oficerski otwiera mi drogę na dalsze możliwości awansu i dalszego rozwoju – dodał.

W ubiegłym roku mazowieccy strażacy wzięli udział w blisko 86 tys. akcji.

Czytaj też:

Węgrów. 11 pożarów lasów w 10 dni. Jest śledztwo w sprawie podpaleń

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone