SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Straż pożarna i policja podsumowały Święta Bożego Narodzenia

Tegoroczne Święta były mniej tragiczne i spokojniejsze niż ubiegłoroczne; najtragiczniejsza była Wigilia, gdy wybuchło 287 pożarów, w których zginęło 5 osób, a 10 odniosło obrażenia – poinformował w niedzielę PAP rzecznik komendanta głównego PSP Paweł Frątczak.

Jak podał, w Wigilię i dwa dni Świąt strażacy, do wszelkiego rodzaju zdarzeń, wyjeżdżali 2007 razy; wybuchło w sumie 895 pożarów, w których zginęło 8 osób, a 53 zostały ranne. Według Frątczaka drugiego dnia Świąt było 329 pożarów, w których zginęły 3 osoby.

Dla porównania – jak wskazał – w ubiegłoroczne Święta strażacy wyjeżdżali do 2448 interwencji, w tym 651 pożarów, w których zginęło 15 osób, a 35 zostało rannych.

Na Mazowszu Święta minęły w miarę spokojnie – tak podsumowuje w rozmowie z RDC statystyki od 24 do 26 grudnia Karol Kierzkowski, rzecznik mazowieckiej straży.

Wspólną cechą pożarów było to, że wybuchały one w domach i mieszkaniach. Wśród głównych przyczyn wymienił: nieostrożność dorosłych, wady i niewłaściwą eksploatację urządzeń gazowych, zostawianie włączonych urządzeń elektrycznych takich jak piecyki czy lampki choinkowe i inne iluminacje świąteczne, a także niewłaściwe dogrzewanie mieszkań.

Ponad 700. nietrzeźwych kierowców

Przez trzy świąteczne dni na drogach doszło do 163 wypadków, w których zginęło 14 osób, a 236 zostało rannych; policjanci zatrzymali 735 nietrzeźwych kierowców – poinformowała w niedzielę PAP Komenda Główna Policji.

Dla porównania przed rokiem w 219 wypadkach zginęło 27 osób, a 320 zostało rannych; zatrzymano 706 nietrzeźwych kierowców.

Według Komendy Stołecznej Policji Święta w Warszawie zakończyły się bez poważniejszych wypadków. Sytuację w rozmowie z RDC wstępnie podsumował starszy aspirant Robert Opas z KSP.

W niedzielę na drogach może być tłoczno, ponieważ wiele osób zdecyduje się na powrót do domu. Policjanci apelują o „zdjęcie nogi z gazu”, cierpliwość i – jeśli to możliwe – wcześniejszy wyjazd w podróż. Policja wzywa także do dostosowania prędkości do warunków na drodze, bo brawura jest nadal najczęstszą przyczyną wypadków.

Policjanci, podczas drogowych kontroli, sprawdzają też sposób przewożenia dzieci i to, czy wszyscy mają zapięte pasy. Przypominają, że pas powinien przylegać do ciała; nie może być zbyt luźny, a tak często się dzieje, gdy zapinamy go na zimowych kurtkach. Warto też sprawdzić, czy fotelik dla dziecka jest dobrze zamocowany, a dziecko bezpiecznie w nim zapięte.

 

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone