SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Spór w PAŻP. „Grozi nam zamknięte niebo, bardziej niż w pandemii”

Strajk kontrolerów lotów PAŻP/fot. PAŻP

Może dojść do kompletnego paraliżu na polskim niebie. Ekspert do spraw transportu komentuje dla nas skutki strajku kontrolerów lotów. W ostatnich dniach większość rejsów z Warszawy była opóźniona.

Adrian Furgalski wskazuje, że jeśli z końcem kwietnia nie dojdzie do porozumienia z pracodawcą – Polską Agencją Żeglugi Powietrznej, będzie ogromny kryzys.

– Co będzie z początkiem maja, jeżeli wszystkie pozostałe osoby, czyli 140, które obecnie złożyły wypowiedzenia nie wrócą do pracy? Grozi nam zamknięte niebo, bardziej niż w czasach pandemii – ostrzega.

Nie możemy sobie pozwolić na eskalację konfliktu – dodaje ekspert. – Powoli wychodzimy z korkociągu związanego z pandemią. Teraz niestety mamy też pod górkę, bo kierunek wschodni i dalekowschodni został zatrzymany. Latamy dużo dłużej, bo nie możemy latać nad Syberią i dochodzi kolejny problem, czyli strajk kontrolerów – relacjonuje.

Trudna sytuacja

Strajkujących kontrolerów nie da się łatwo zastąpić – mówi Furgalski. – To jest szkolenie, które jest warte nawet milion złotych. Trwa dwa lata. Prowadzi takie szkolenie tylko PAŻP. Co roku zgłasza się 3 tys. osób, odpada zdecydowana większość, bo na kurs idzie około 30 osób. Po dwóch lata kurs kończy 15 – podkreśla.

Związkowcy chcą przede wszystkim lepszej organizacji pracy, która nie będzie zagrażała bezpieczeństwu pasażerów. W kraju jest 208 kontrolerów – 170 złożyło już wypowiedzenia. 50 umowy już wygasły, 120 kończą się z ostatnim dniem kwietnia.

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, jako podmiot zatrudniający kontrolerów – przekazała nam, że ze względu na toczące się rozmowy ze związkowcami, nie komentuje sytuacji.

Czytaj też:

Konflikt w PAŻP. Czy grozi nam paraliż ruchu powietrznego?

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone