SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
RDC
rdc player

10 pożarów w podwarszawskich lasach w miniony weekend

Zdjęcie ilustracyjne/fot. Pixabay

Straż ostrzega przed wysokimi temperaturami. Jeśli utrzymają się w kolejnych dniach, wzrośnie zagrożenie pożarowe w lasach. W miniony weekend doszło do 10 pożarów lasów na Mazowszu. Daleko jeszcze do sytuacji z kwietnia, gdy było ich w sumie 320. Ściółka jest jednak sucha i choć na razie obowiązuje średni stopień zagrożenia, wkrótce może się to zmienić.

Bardzo dużo zależy od nas samych – mówi Stefan Traczyk, nadleśniczy z Jabłonny. – W lasach Jabłonowskich, gdzie jest bardzo duża penetracja przez ludzi bardzo często powstają pożary. Ze statystyk wynika jednoznacznie, że większość pożarów pod Warszawą powstaje w wyniku działalności człowieka – dodaje.

Dodaje, że wystarczy chwila nieuwagi. – Często jest to umyślne podpalenie, ale są też wypadki nieumyślnego podpalenia – na przykład przez pozostawienie niedopałka, niedogaszonego ogniska, pozostawiania łatwopalnych śmieci – tłumaczy nadleśniczy.

Dlatego w lasach i w ich okolicy nie wolno palić ognisk, używać otwartego ognia, wypalać traw i gałęzi, porzucać nieugaszonych zapałek lub niedopałków papierosów.

Za rozpalenie ogniska w niedozwolonym miejscu w lesie możemy zapłacić mandat w wysokości nawet kilku tysięcy złotych.

Czytaj też:

Awaria wodociągowa w Warszawie. Mieszkańcy bez wody nawet do jutra

Mińsk Mazowiecki. Spłonęło 15 ton suszonych warzyw

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone