SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Stolica planuje projekt poświęcony materialnym śladom II wojny

fot. Pixabay

Opracowanie mapy zachowanych do dzisiaj postrzelin na elewacjach budynków i murach, dziur po kulach, uszkodzeń elewacji, murów, krat, ogrodzeń oraz napisów planuje stolica w ramach projektu poświęconego materialnym śladom II wojny światowej w Warszawie.

Stołeczny ratusz zwraca uwagę, że spacerując po mieście nadal możemy odnaleźć ślady po walkach z okresu II wojny światowej, jest ich jednak coraz mniej, dlatego warto ocalić te, które pozostały i świadczą o tragicznej historii miasta.

80 rocznica wybuchu wojny 

W związku z przypadającą w tym roku 80. rocznicą wybuchu II wojny m.st. Warszawa przygotowuje projekt poświęcony materialnym śladom działań zbrojnych w stolicy. „Wspólnie z mieszkańcami chcemy opracować mapę zachowanych do dziś postrzelin na elewacjach budynków i murach, dziur po kulach, uszkodzeń elewacji, murów, krat, ogrodzeń oraz napisów. Jeśli w swojej najbliższej okolicy lub podczas codziennych spacerów natrafią Państwo na takie ślady, zapraszamy do wypełnienia formularza geoankiety” – informuje wydział prasowy stołecznego ratusza.

W formularzu należy podać typ obiektu (postrzeliny/dziury po kulach, napis, uszkodzenie), jego lokalizację (adres i oznaczenie na mapie) i krótki opis ułatwiający lokalizację. Jest także miejsce na dodatkowe informacje (bibliografia, historia związana z miejscem) oraz zdjęcie. Wszystkie zgłoszenia można obejrzeć na zbiorczej mapie po kliknięciu informacji na dole formularza. Projekt ma zostać podsumowany podczas drugiej Warszawskiej Konferencji Konserwatorskiej pt. „Rany pamięci. Ślady zniszczeń z okresu II wojny światowej w topografii miasta”, która odbędzie się 26-27 września br.

Ostatni raport 

Największe dotychczas podsumowanie polskich strat w II wojnie światowej – „Raport o stratach wojennych Warszawy” przygotował zespół historyków i architektów na zlecenie prezydenta stolicy Lecha Kaczyńskiego w 2004 r.

Raport wylicza: „zniszczenia ogólnej kubatury zabudowy przekroczyły 70 proc. Szkolnictwo powszechne, średnie i zawodowe uległo zniszczeniu w ok. 75 proc., szkolnictwo wyższe i instytuty naukowe w ok. 70 proc. Zniszczenia w dziedzinie przemysłu przekroczyły 75 proc. całości, natomiast w handlu ponad 90 proc. Budynki zabytkowe uległy zniszczeniu w 90 proc., a szpitale i kliniki w 80 proc. Mosty – 100 proc., dworce – 100 proc. Warszawa poniosła podczas II wojny światowej najwyższe procentowo straty spośród wszystkich miast europejskich”.

Czytaj też:

Prywatny inwestor chce odbudować Elizeum. „Konieczny przetarg”

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone