SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Sąd uchylił decyzję o zakazie organizacji Marszu Niepodległości, ratusz zareagował odwołaniem

fot. Szczebrzeszynski/Wikimedia Commons

Do Sądu Okręgowego w Warszawie złożone zostało zażalenie na postanowienie tego sądu, który uchylił w czwartek wieczorem decyzję prezydent stolicy w sprawie zakazu organizacji Marszu Niepodległości 11 – przekazał w piątek pełnomocnik stołecznego ratusza mec. Antoni Kania-Sieniawski. Zgodnie z przepisami sąd apelacyjny rozpoznaje zażalenie w ciągu 24 godzin od dostarczenia akt sprawy przez sąd okręgowy.

Prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz wydała w środę decyzję o zakazie organizacji Marszu Niepodległości 11 listopada, organizowanego przez Stowarzyszenie Marsz Niepodległości, współtworzone przez m.in. Młodzież Wszechpolską, Obóz Narodowo-Radykalny i Ruch Narodowy. Organizatorzy marszu odwołali się do sądu.

Uchylona decyzja o zakazie

W czwartek wieczorem stołeczny sąd okręgowy nieprawomocnie uchylił decyzję prezydent stolicy w sprawie zakazu organizacji Marszu Niepodległości. Według sądu „prewencyjne zakazywanie marszu jest przedwczesne”. Wolność zgromadzeń pełni doniosłą rolę w demokratycznym państwie prawa (…) prawo do zgromadzeń jest chronione konstytucją” – powiedział w uzasadnieniu orzeczenia sędzia Michał Jakubowski. Dodał, że decyzja o zakazie „jest możliwa po starannym zbadaniu sprawy i musi zawierać przekonujące uzasadnienie”.

Jak podkreślił sędzia, w sprawie tej organ gminy nie uprawdopodobnił okoliczności, że w związku z tą manifestacją może dojść do zagrożenia życia i zdrowia oraz mienia w znacznych rozmiarach, a to była główna przesłanka wydanego zakazu.

Prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki, po tym gdy w środę prezydent Warszawy zakazała organizacji w stolicy Marszu Niepodległości, ustalili, że 11 listopada w Warszawie zostanie zorganizowany „wspólny biało-czerwony marsz”. Marsz zapowiedziany po spotkaniu prezydenta i premiera – zgodnie z ustaleniami – będzie miał charakter uroczystości państwowej, organizowany będzie przez rząd, a objęty patronatem przez prezydenta; marsz ma się rozpocząć o godz. 15.00 na rondzie Dmowskiego. Marsz Niepodległości ma rozpocząć się w tym samym miejscu godzinę wcześniej.

Wiele środowisk

Szef KPRM Michał Dworczyk powiedział w piątek, że rozmowy na temat obchodów 11 listopada, trwają z wieloma środowiskami – również z organizatorami Marszu Niepodległości. Jak ocenił, rozmowy są konstruktywne. „Łączy nas wspólny cel – godne uczczenie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości” – podkreślił.

Czytaj też:

Sąd Okręgowy uchylił decyzję Hanny Gronkiewicz-Waltz o zakazie organizacji Marszu Niepodległości

Mariusz Błaszczak zaprasza na marsz 11 listopada. „Wyłącznie biało-czerwone flagi”

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone