SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Radni chcą strategii dot. odbioru śmieci. „Działania blokuje rząd”

fot. RDC

Radni Prawa i Sprawiedliwości wzywają prezydenta Warszawy do przedstawienia strategii w sprawie odbioru śmieci. W styczniu wchodzi w życie nowa ustawa o gospodarowaniu odpadami, a stolica wciąż nie otworzyła ofert biorących udział w przetargu na ich odbiór. – Rozwiązanie śmieciowego problemu stolicy blokuje rząd – odpowiada Rafał Trzaskowski.

Z działających w stolicy czterech instalacji przetwarzania śmieci tylko jedna ma pozwolenie na użytkowanie. – Oczekujemy konkretnych działań, które podejmie Warszawa, nie chcemy kryzysu jak na Mokotowie – mówi radny Jacek Ozdoba.

Stolica kilkukrotnie przymierzała się do otwarcia ofert na odbiór odpadów, ale sprawę przeciągały odwołania do Krajowej Izby Odwoławczej. Na przyjęcie planu gospodarowania odpadami wciąż czeka całe województwo. Spór Ministerstwa Środowiska z Marszałkiem o moce przerobowe instalacji trwa.

Prawo nie pozwala skorzystać z instalacji w innych regionach – przekonuje prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. – Najpierw minister mówi, że mamy zbyt dużo instalacji, nie pozwala w związku z tym budować nowych, potem próbuje zamykać już funkcjonujące – dodaje.

Trzaskowski zapewnił, że stolica jest przygotowana do odbioru odpadów także po pierwszym stycznia, gdy będziemy segregować śmieci na pięć frakcji. – Nie wszędzie będą od razu nowe pojemniki. Stopniowo będziemy realizować ten ambitny, zaproponowany przez rząd program. Obecni odbiorcy odpadów dalej będą pracować, później zaś będziemy rozstrzygali przetarg – tłumaczy prezydent stolicy.

Trzaskowski deklaruje rozmowy z przedstawicielami resortu i przestrzeganie procedur. Zamierza spotkać się też z marszałkiem województwa Adamem Struzikiem.

W czwartek wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski poinformował, że termin składania ofert przetargowych na odbiór odpadów został przesunięty na 10 grudnia. Jest to spowodowane wpłynięciem protestu do specyfikacji.

Czytaj też:

Firma odbierająca odpady z pięciu stołecznych dzielnic zawyża ich wagę? „To nieporozumienie”

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone