SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Stołeczni aktywiści proponują budowę kąpielisk nad Wisłą

fot. RDC

Zdaniem stołecznych aktywistów, nad Wisłą powinny powstać kąpieliska. Jan Mencwel ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze wyraził w czwartek opinię, że Warszawa ma taką możliwość i jej nie wykorzystuje. Ocenił też, że stan wody w Wiśle „bardzo się poprawił” w stosunku do poprzednich lat.

Członkowie Stowarzyszenia Miasto Jest Nasze wraz z przedstawicielami innych ruchów miejskich zaapelowali podczas czwartkowej konferencji prasowej o reaktywację warszawskich kąpielisk wiślanych.

Jan Mencwel z Miasto jest Nasze zauważył, że w Warszawie w latach 60. były kąpieliska nad rzeką, a dziś spotkać można takie w wielu miejscach w Europie. – W Warszawie też jest taka możliwość, ale nie zostaje ona wykorzystana – powiedział. Dodał, że „stołeczni urzędnicy nawet nie sprawdzają, czy woda w Wiśle nadaje się do kąpieli”.

Jego zdaniem stan wody w rzece bardzo się poprawił w stosunku do poprzednich lat. – Nie ma już ciężkiego, zanieczyszczającego przemysłu, który truł rzekę. Mamy też oczyszczalnię ścieków – zauważył. Tadeusz Rudzki ze Stowarzyszenia Wiatrak podkreślił, że najpierw samorząd powinien wystąpić z inicjatywą o utworzenie kąpieliska, a następnie przeprowadzić badania pod kątem zdatności wody do kąpieli. – Teraz sprawdzana jest pod kątem picia jej i przechodzi te badania – dodał.

Dlatego my, jako radni, po wygranych wyborach samorządowych chcemy podjąć uchwałę o realizacji trzech miejskich kąpielisk – poinformował Mencwel. Jako przykładowe miejsca ich powstania wskazał m.in. okolice plaży „Poniatówka” lub okolice nadwiślańskich bulwarów.

Mencwel podkreślił, że kąpieliska składałyby się z całej infrastruktury, a bezpieczeństwa pilnowaliby ratownicy. – Skoro niektórzy i tak się już kąpią, to można byłoby to zrobić tak, żeby było bezpieczne – zaznaczył. Jego zdaniem, koszt takiego przedsięwzięcia jest „do oszacowania, ale na pewno w porównaniu ze stołecznymi inwestycjami na setki milionów złotych, jest to rzecz osiągalna w skali budżetu miasta”.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone